pes-alebo-fenka.jpg

Keď sme sa rozhodli zadovážiť si psíka, výber pohlavia je pre nás veľmi dôležitá a zásadná otázka. Odpoveď bohužiaľ nie je jednoznačná a každý si na ňu musí odpovedať sám. Obe pohlavia majú totiž svoje výhody aj nevýhody.

Fenka

Všeobecne sa hovorí, že fenka je prítulnejšia, poslušnejšia a ľahšie zvládnutejšia oproti dominantnejšiemu samcovi – nie je to však pravidlom. Nevýhodou fenky oproti samcovi je jej pravidelné háranie. Spravidla hára tri týždne dvakrát do roka.

Nie je sa však potrebné báť. Približne prvých desať dní ruje nie je fenka ochotná páriť sa, keďže na to nie je biologicky pripravená. Najkritickejšie sú tri až štyri dni vrcholnej ruje. Spravidla ide o jedenásty až pätnásty deň. Je to však individuálne – u každej fenky je to potrebné odporozovať.

Pokiaľ chcete, aby vaša fenka mala šteniatka, je dobré vedieť, že jej gravidita trvá 56 až 70 dní, najčastejšie je to okolo 63 a máva 4 až 11 šteniatok. Ak však nechcete, aby vaša fenka mala šteniatka, je potrebné ju v čase ruje ustrážiť, aby nedošlo k nežiaducemu nakrytiu.

Háravé, gravidné a dojčiace sučky sú vylúčené z vystavovania a keď sa sučka dovenuje materstvu, väčšinou vypĺzne. Kým sa dostane do dobrej kondície, nejaký čas to potrvá.

Psík

Psík je dominantnejší, statnejší a vytrvalejší – tiež to však nemusí byť vždy pravda. Oproti fenke je vyrovnanejší, čo má u fenky na svedomí kolísanie hormónov v období ruje. Psy bývajú tvrdšie povahy a sú otužilejší voči počasiu. Psík je menej žiarlivý a majetnícky, ale nemá rád, keď mu cudzí pes vstúpi do teritória.

Veľkou nevýhodou psa je, že jeho pohlavná podráždenosť ovplyvňuje jeho poslušnosť, prítulnosť, či ostražitosť. Fenky sa hárajú takmer celý rok, čo vedie k neustálej pohlavnej rozrušenosti psa, preto je potrebné, aby mal pes stály dozor (aby sa z neho nestál otec, alebo ešte horšie – tulák).

Na záver

Či už fenka alebo pes, všeobecná charakteristika správania sa jedného, či druhého pohlavia, nie je u každého psíka pravidlom. Tak ako každý človek, aj každý pes je iný, nevnímajúc jeho rasu, pohlavie, či vek.

Verím že si vyberiete toho správneho psíka a prinesie vám veľa radosti.