Otázky ohľadom výchovy a výcviku šteňaťa

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Chovateľská poradňa Otázky ohľadom výchovy a výcviku šteňaťa

  • This topic has 7 hlasov and 62 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 63 )
  • Autor
    Príspevky
  • #65579
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)
    Nie, nie je to tým, ja som mu vôbec nič nepovedal a ešte som si aj dával pozor na to, aby som mal neutrálny výraz. A potom som si to overil tak, že som z toho altánku zobral takú palicu, čo bola v kúte opretá a ktorej sa zrejme nedotkol a rovnakým spôsobom šiel k nemu a už nezdrhal, naopak, vrtel chvostom. Tak som sa vrátil, vymenil palicu za pohár a zasa zdrhal.
    #65577
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)
    Nedávno som tu písal o tej vyžranej miske, že aj keď som ho neprichytil priamo pri čine, ale zrejme dosť dlho po ňom, aj tak akoby vedel, že urobil zle. Zabudol som však napísať, že my tú misku máme v tom (akoby) altánku, do ktorého nesmie, v ktorom je aj stôl a práve na ňom je položená tá miska, takže zjavne na ten stôl vyskočí. Na stole je položený i zaváraninový pohár, ktorý som dnes našiel prekotený pod stolom. V momente, keď som ho zdvihol, pes zdrhal preč, čiže on si to zjavne naozaj pamätá. Ozaj neviem, či to mám nechať tak, alebo nie.
    #65573
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)
    Podľa okolností, niekedy ho trochu popotiahnem za kožu na krku, niekedy dostane pár rán po zadku. Ale netrestám ho vždy, ale len keď neuposlúchne “nesmieš”, alebo ak ho pri niečom načapám, aby si nemyslel, že keď ho nikto nevidí, môže si robiť, čo chce. Ale platí to aj opačne, ak “nesmieš” poslúchne, alebo zákaz rešpektuje sám od seba, dostane odmenu.
    Napr. má zakázané chodiť do altánku. Keď som minule odtiaľ odchádzal, pes pri ňom zostal sedieť, ja som šiel ďalej. Keď som bol zhruba 15m odtiaľ, otočil som sa a zbadal som, ako vchádza do toho altánku, tak mu hovorím “nesmieš” a hneď odtiaľ odskočil preč, tak som sa znova otočil, aby som pokračoval v ceste. V momente, kedy som to urobil a pes si myslel, že ho už nevidím, šiel tam znova. Vtedy dostal. A takýchto situácií bolo viac. Možno to narúša dôveru a možno nie, ale ja som zástancom toho názoru, že pes musí poslúchať. Nemyslím povely (musí aj tie, ale iným spôsobom), za tie ho nikdy netrestám, ani nekarhám, ale v kontexte s výchovou jednoducho musí. Je to nie len pre jeho bezpečnosť.
    #65554
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)
    Ešte jedna vec ma zaujíma ohľadom toho trestu. Ak nepríde okamžite, vraj to nemá efekt, pes si to jednoducho nespojí s neželanou činnosťou, ale čo v prípade, kedy ho síce pristihnem priamo pri čine, poviem “nesmieš” a on začne zdrhať, lebo vie, že bude potrestaný. Naháňam ho asi minútu a až potom, keď ho chytím, ho potrestám. Má to ešte zmysel?
    #65552
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)
    Ďakujem, ale o to mi ani tak nešlo, skôr ma zaujíma ten princíp trestu, o ktorom som písal vyššie, pretože teraz zákazy rešpektuje, no len keď vie, že je v mojom dosahu, inak ma má v paži. A keď sa priblížim, so slovami “nesmieš”, uteká odo mňa.
    Alebo napríklad čerstvý prípad – prichytil som ho, ako si žerie vlastný výkal, tak som ho poriadne, možno až trošku moc, vykmásal za tú kožu na krku. Okamžite pochopil, ale v momente, ako som sa otočil, žral ho zas. Takto sa to opakovalo niekoľkokrát po sebe, ale som si istý, že keď si bude myslieť, že ho nevidím, pochutná si na ňom zas, pretože takto je to so všetkými zákazmi.
    #65595
    mrfenderjaguar
    Účastník (Participant)

    http://www.psycholog-psu.com/, – napíš mu priamo čo poradí ak chceš rýchlejšie výsledky

    Asi to urobím, ale najskôr skúsim zmeniť prístup. Ten pes sa ma bojí, ergo prestanem trestať a povely mu budem dávať o čosi viac prívetivejším tónom hlasu. A hlavne popracujem na “ku mne”. Ja som ho to vlastne neučil, stačilo, že od prvého momentu som ho začal ohlasovať meno+poď. Skvele na to reagoval a vlastne aj reaguje, ale nevníma to ako povel, ale skôr doporučenie, takže ho treba naučiť “ku mne”. Mám ešte jedno staré flexi vodítko, poprípade 10m stopovačku. Akurát potrebujem navodiť situáciu, kedy neposlúcha – napr. keď počuje, že niekto prichádza, tak to ide omrknúť a tak podobne.
    ___________________________________________________

    ozaj si si mohol vymyslieť aj lahší nick, jazyk si vylámem kým ho vyslovím a nie to ešte odpíšem ha-ha..-.:)

    Mr-Pán; Fender-výrobca gitár, Jaguar-môj obľúbený model. 🙂
    ___________________________________________________

    len si myslím ako píšeš že očakávaš od neho maximálnu presnosť vo všetkom

    Súhlasím s tým, že som dosť veľký perfekcionista, na druhej strane všade čítam, že treba byť maximálne dôsledný, tým pádom neviem, ako mu niektoré veci “prepáčiť” bez straty autority (ktorú možno ani nemám).
    ___________________________________________________

    Mozno mas zly pristup, si nervozny

    S tým súhlasím, o zmene prístupu už som sa zmienil vyššie. A nervózny som žiaľ tiež, keď vidím, že ma má v paži, t.j. keď je vyrušený, uteká pozrieť, kto prišiel atď.
    ___________________________________________________

    Určite by bolo dobre si nejake knihy zaobstarat niečo si nastudovat.

    Knihy nejaké mám, veľa je toho aj na internete. Všetko som to mal načítané ešte predtým, než som si vôbec toho psa zaobstaral. Žiaľ hrozne veľa vecí vyplynie až zo situácie a ťažko sa na to dá vopred pripraviť. Ono sa to postupne kryštalizuje.
    ___________________________________________________

    Pes potrebuje hranice a pravidla

    Tie má a fakt mu nepovoľujem výnimky. Má ich málo (viac nebolo treba), takže to nie je také hrozné na dodržiavanie.
    ___________________________________________________

    Krmenie. Ako ho krmis?Je kludny? Nedockavy?

    Žrať dostáva vždy v rovnaký čas a na rovnakom mieste – vo voliére. Nasypem do misky granule (NaturCroq Welpen + Biocal + 3x do týždňa jedno celé surové vajce), postavím sa pred dvere voliéry, pes usadne po mojej ľavej nohe. Dám mu “zostaň”, vstúpim do voliéry, pes zatiaľ čaká vonku, položím misku so žrádlom na zem a vezmem misku s vodou. Vyjdem von z voliéry, vodu vylejem, chvíľu počkám, psa pochválim a poviem “môžeš”, na čo vstúpi do voliéry a začína žrať. Zatiaľ mu napustím čerstvú vodu, vrátim sa do voliéry, kde pes žerie, dám povel “ľahni”, čím pes preruší žranie a zároveň mi umožní jednoduchšie položenie misky s vodou. Keď ju položím, vyjdem z voliéry a opäť zavelím “môžeš”. Za pár minúť je hotový, misku vezmem, umyjem a schovám.
    ___________________________________________________

    Keď idete na vychadzky ako idete?kto vychadza prvý z Brany?

    Pripnem obojok, pristúpim k bránke, dám “sadni”, pripnem vodítko, a zavelím “zostaň”, otvorím bránku, vyjdem von, postavím sa chrbtom a poviem “k nohe”, na čo pes vyštartuje. Žiaľ, keď sme mimo dvora, berie to skôr ako povel na opustenie dvora a veľmi si s tým hlavu neláme. Samozrejme mu to netolerujem.
    Vediem ho po mojej ľavej nohe. Keď pes ťahá, so slovami “k nohe” (alebo až doteraz “nesmieš”) trošku tvrdšie ho pritiahnem k sebe, to však vydrží tak päť sekúnd a ťahá opäť, takže v podstate si ho priťahujem neustále. Ak však ide pekne, pochválim ho. Resp. pochválim ho, ak je to možné, on sa totiž na vychádzke veľmi nedá hladkať, niekedy aj uhne. O granule, s ktorými ho normálne cvičím, má tiež len veľmi malý záujem, niekedy ani ten nie.
    ___________________________________________________

    Hladkas ho keď ty chces alebo keď pes pride za tebou?

    Hladkám ho takmer vždy, keď príde, a to práve preto, že prišiel, aj keď som ho zrovna nevolal.
    ___________________________________________________

    Zabezpecujes mu dostatok zabavy? Trenujes s ním?nielen doma ale aj vonku?!

    Momentálne ho trénujem tak 2x denne, občas raz, ale občas aj 3x. Vždy doma, dvor je dostatočne veľký a keďže nemám ambíciu naučiť ho kúsať na rukáv či skákať cez prekážky, na cvičák nechodím. Akurát počas prechádzky mu občas dám nejaký ten povel.
    Čo sa týka zábavy, tak sa priznávam, že sa s ním hrám len výnimočne. Jeho dosť dlho vôbec nebavilo naháňať loptičku, tak som to prestal riešiť. Teraz, keď ho to už baviť začalo, tak mu ju občas hodím. Prinesie ju, ale veľmi si ju nechce nechať zobrať, skôr mi ju len príde ukázať a potom sa s ňou trošku vzdiali. Aportovanie som ho zatiaľ neučil. Je to v pláne, ale najskôr chcem zvládnuť sadni, ľahni, vstaň, zostaň, ku mne, na miesto, k nohe, voľno a pusť, ono aportovanie nie je zas tak dôležité, aby ho ovládal hneď.
    ___________________________________________________

    Ma dostatok kontaktu s cudzimy ludmi, psami, inymi zvieratami???

    Pravidelne sa tu točia tak 4 ľudia (+ my traja, ktorí s ním bývame), menej pravidelne ďalších 6, takže zhruba tých 10 ľudí celkom, z toho 2 deti.
    Chováme dve mačky, takisto na dvore, so psami sa stretáva len cez plot, sused chová fenu.

    #65599
    olinka55
    Člen
    #65553
    katarina2
    Člen
    Ešte je to šteňa, skoro každé šteňa si žerie výkali, a aj iné nie len vlastné, to je dobré učiť ho na nesmieš, časom pochopí a naučí sa disciplíne a nebude to žrať aj môj žral ked bol malý stačilo skríknúť že nesmieš aj teraz to robím pre istotu aj ked už výkaly nežerie, len pre istotu, aby nezabudol, stačí že ovonia a už zakričím nesmieš, tak to nechá a ide ďalej. Iste to tak bude aj s ostatnými vecami stačí že nesmieš, netreba ho za to hneď šklbať a ked poslúchol dať mu odmenu aby vediel že nesmieš sa oplatí počúvnúť. Psíky majú radi pochvalu a pohladenie, pre to sú ochotný poslúchať.
    #65555
    katarina2
    Člen
    Vtedy to už nemá zmysel, lebo už si trest nespojí s tým čo bolo, ak potrestať tak okamžite, ale čo môžeš urobiť ak predsa príde pochváliť nie za to čo predtým urobil, na to sa už zabudlo ale zato že prišiel, opakujem sa psi majú radi pochvaly a je to pre nich inšpirácia, že poslúchať sa oplatí – bude pochvala, poprípade aj chutná odmena, nejaká dobrôtka. A ešte podotýlkam je to šteňa, ešte sa mu čo to môže prepáčiť ale tak nenápadne aby si nemyslel že ozaj všetko môže. Ja ked vopred vidím že tu potrestanie nepríde do úvahy,(aby som neprišla o svoju autoritu pred ním), radšej sa robím, že som nevidela, čo urobil. Každý psík je svojský, každý má svoju osobnosť u šteňaťa sa ešte len rozvíja jeho osobnosť, preto nejaké nepodarky ešte tolerujeme ale pochvalami dosiahneme to, že bude viac poslúchať a bude robiť to čo majiteľovi robí radosť. Za to že zjedol kakanec ho nepochválim, takže nabudúce ho už nezje, – ale to nabudúce nebude zajtra, treba tomu nechať čas. Ja som svojho kým bol malý nikdy nenechala bez vodítka takže nemal možnosť zjesť čo nemal a doma na dvore a v koterci po ňom extrementy pozbieram aby ani náhodou, ale už ho ani nezaujímajú – už z toho vyrástol. No a ešte sa vrátim k tomu, ak zakričíš na neho že nesmieš a začne zdŕhať,- to je už dobré znamenie, už vie že to nesmie, drzé by bolo keby napriek tomu zožral. Samozrejme si na bitku nepočká, však nie je sprostý ale aspoň to nechal, aj to je už pokrok, ja som svojmu dlho vravela že nesmieš aj teraz ešte – darmo-sila zvyku, hoci už extrementy nežerie, ale privonia si.
    #65571
    katarina2
    Člen
    Tak toto je diskutabilné, lebo nevieme naisto, len sa domnievame že psík pochopil že urobil niečo zlé, najistejšie je ho prichytiť a tak potrestať aby sme si boli istý že vie prečo dostal.
    #65572
    wendy1
    Člen
    Velakrat pes vycítí našu náladu alebo pocity podlá hlasů, cize si to nemusel spojit s tou miskou, len vie ze sme na niečo nahnevani. Mozem sa opytat prečo sa všetko snazis trestat a co je trest pre psa u Teba? Niekedy stačí pokricat a nie fyzicky trestat, lebo tak sa straca dovera medzi Vámi a mne potom pride taky pes čisto ako robot, alebo z ze to nie je o vztahu ale o strachu.
    #65574
    katarina2
    Člen
    Viem že chceš vychovať poslušného psa, ale neočakávaj že to bude vždy na 100 % to ako keby sme od dieťaťa chceli že musí vyštudovať doktorát a v podstate on na to nemá.- Každý pes má na niečo vlohy a na niečo proste nie, nasilu nejde nič! Ak to chceš silou mocou môžeš mu skôr uškodiť. Ak Ťa poslúchne že vidí že ho vidíš buď rád, niektorý pes nechce poslúchnúť ani vtedy, teda aspoň nie ihned na prvýkrát a predsa mu za to nejdem ťahať kožu a to môj už ani nie je šteňa. Zmierila som sa s tým že nebude na 100 % dokonalý, ale ved ho ani nemienim vystavovať na obdiv, alebo na výstavu je to náš priateľ, domáci miláčik a berieme ho aj s chybami. Raz som Ti písala že sa radšej robím že som to nevidela aby som nestratila svoju autoritu pred ním, pretože si uvedomujem, že všetko na 100% nepôjde, ani ľudia nie sú 100%-ný aj ľudia robia chyby, niečo sa dá aj tolerovať. V prvom rade pes je priateľ človeka aký je taký je aj s chybami!
    #65575
    wendy1
    Člen
    Katka ty to podla mňa zle pomenuvas, nie autoritu, ale doveru stracas. Autoritu musíš mat ty, ale s rozumom ju treba využívat, aby ta pes respektoval, ale aby sa nebál, lebo toto je uz o dovere a strachu. Takisto ale musíme brát na vedomie, že pes má iny rozum ako my ludia a vela veci nechápu ako my ludia. Je super ho chránit před nebezpečenstvom, ale velakrat stačí aspon u mojej pokricat. Záleží ci je pes dominantnejsi, alebo nie, vtedy su nutnejsie aj fyzické pokarhania, ale s mierou, samozrejme ak nepochodí slovny povel. Já som moju potrestala párkrát fyzicky ale bolo to len stale kvoli odpadkom, nikdy kvoli niecomu inému.
    #65576
    katarina2
    Člen
    Ja môjho netrestám nikdy. Totižto ešte ani nič také nevyviedol že by som musela chvalaBohu a ked aj , tak som si to pripisovala svojej nedôslednej výchove. Dôveru myslím, že ku mne má, nikdy sa nebojí prísť aj ked urobil niečo zlé lebo ak som ho nenačapala pri čine neskôr už aj tak nedostane. A ked vidím na dialku že urobil čo nemal tak na dialku sa pes potrestať nedá a ja za ním lietať nebudem. On veľmi dobre vie čo nesmie ale skúša, lebo zakázané ovocie chutí najlepšie:) to vieme, preto ho radšej chránim ako môžem aby nemal možnosť zlé urobiť, hlavne sebe by ublížil. Jednej veci sa bojí a to veľmi – kúpania, berie to ako trest ale nedovolí si ma kusnúť alebo nejakým iným spôsobom protestovať, len to cítim na jeho telíčku aký je napätý kým je vo vani a aký je šťastný ked je už konečne vonku.
    #65578
    heny
    Člen
    Pes si to nepamata i keď to tak Vyzerá!citi tvoj hnev preto zdrha.keby si ho potrestal nevedel by preco!!
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 63 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.