je na mna agresivny:(

  • This topic has 10 hlasov and 23 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 24 )
  • Autor
    Príspevky
  • #46851
    Lucia
    Člen
    Dobry mam velky problem s mojim psikom- krizenec spica ma 2roky a je strasne agresivny mame ho v bytovke a vrci na nas ked spi a ho chcem pohladkat alebo ked ho chceme chytit za labku,abo ked ho chceme zdvihnut na ruky,ked mi vezme ponozku a nechce mi ju vratit proste kazdy den vrci a uz aj ukusil moju mamku ked ho hladkala ,nebol by den kedy by nevrcal na mojich 2bratov vrci neustale -sa ho nemozu ani dotknut.Zit s takym psom je velmi tazke a takeho psika by urcite si nikto nevzal a utratit ho nechceme.Uz sme rozmyslali aj o kastracii ale moji rodicia nemaju pracu tak je to velmi tazke:(a nemozem si dovolit ani nieakeho skuseneho kynologa pomozte mi co mam robit agresivny zacal byt od 1roku .dakujem
    #50353
    5jerry5
    Člen
    to som ja LUCIA….opat ma ukusil ale tento krat uz poriadne:( mam taku modrinu,ze konec,a hrozne to boli… normalne som si mylslela ze mi skoci do tvare a pri tom som sa s nim normalne hrala..ale on si zmyslel ze sa uz nechce hrat a ma ukusil…a teraz ked sa haraju feny zacal byt aj agresivny na psov..
    #50354
    Scylla
    Člen
    Jak to tak sleduju, bylo by dobré, kdybyste šli na konzultaci k někomu, kdo ti řekne, jak se k pejskovi chovat. Když se už nechce hrát…. a ty ho pořád ke hře nutíš, tak tě prostě odehnal. Měl by určitě volit lepší způsoby než rafnout, ale zase na druhou stranu věřím,že ti těch signálů dával víc a ty jsi je přehlédla. Já většinou dodržuju, že když vidím, že pejska hra přestává bavit, ukončím jí sama. Nemáte dobře nastavené vzájemné vztahy, ten váš k němu a naopak taky, to se odvíjí z toho prvního. Špicové bývají velmi temperamentní pejskové, kteří si neberou servítky a umí se prosadit. Natvrdo tě nekousl, to nebývá modřina, to bývá tržná rána nebo aspoň čtyři dírky. Tohle bylo jen výstražné rafnutí. Určitě si sežeň konzultaci. 20.2. je blízko Zvolena free sobota p. Desenského, dostaneš se tam?
    #50355
    5jerry5
    Člen
    ja som z Presova tak urcite nie..:( a ona sa chcel hrat ved este on sam mi priniesol lopticku ..no ja uz newiem co mam robit:(
    #50356
    Scylla
    Člen
    Já vím. Zkus tenhle kontakt: http://www.vlcica.sk nebo tenhle http://www.eurocanis.sk
    #50357
    chajati
    Člen
    Dobry den,

    Vas problem spociva v zle nastavenych vztahoch so psom. Ked ste psa potrestali, nedostatocne ste mu to vynahradili. Psa nestaci len potrestat, musi prist aj k uzmiereniu. Vychova psa z Vasej strany by mala byt metodicka, nemusi sa jednat o vycvik, ale vychova by mala zahrnat aj vycvikove prvky. Postup pri vychove musi byt jednotny, kazdy clen rodiny musi dodrziavat rovnaky postup. Krmenie by malo byt rano alebo vecer, pre psov spolocnikov, odporucam krmit vecer. Krmenie na jednom mieste, spolu s vodou. Co sa tyka Vasich bratov, mali by na cas voci psovi zaujat neutralny postaj, ignorovat jeho neziaduce reakcie, nie vsak ak ich bude vyzyvat ku hre, toto by mali od psa prijat, je to znak priatelstva. Hra by nemala byt neobmedzena, nemala by trvat prilis dlho, staci 10 – 15 minut. Potom hru ukonci clovek, nie pes. Pochvali ho, staci slovne: Ty si pekny, no ty sa vies pekne hrat. Nemusi ho hladkat, velmi dolezita je hlasova (intonacna)navigacia. Potom ten co sa psom hral, zajde po piskot, polozi ho pred psa alebo na take miesto kde pes vidi, ze dostal piskot. Moze to byt aj na vzdialenost 1 metra. Toto doplni slovne: To je tvoj, NA, vezmi si. Netreba to opakovat. Nechat psa nech si to vezme a dopriat mu klud. Nech odpociva, netreba si ho prehnane vsimat. Sposobov je viac, tento postup sa da aplikovat pri roznych situaciach nielen pri hre. Ak by pes zacal vrcat ked mu bude predkladany piskot alebo iny pamlsok, nech si toho nik nevsima. Maximalne mu Vy rozkazate Fuj a MENO /Arnie – neviem ako sa vola/. To staci. Nech si vrci, nik si jeho spravanie vsimat nebude. Z casu na cas je hru mozne odignorovat a dojst len po piskot a podat mu ho. Za tym dajte 10 min. pauzu a 5 – 10 min. sa pohrajte, potom piskot. V tomto obdobi neprejavujte Vasmu psovi prilisnu naklonnost. /bozkavanie, Vasa tvar blizko jeho/. Uvedomi si chyby vo svojom spravani a sam sa bude snazit o napravu. Podotykam, ze prevychova netrva tyzden, moze to trvat 3 mesiace, pol roka. Pri vychadzkach aplikujte spravne vycvikove metody. Pri vychadzani z bytu psa jemne posadte kym neotvorite dvere, ked si sadne, odmente ho (Peknyyyyy a piskot), otvorte dvere, ak sa pes pohne, znova ho posadte uz pred otvorene dvere (pochvala: Peknyyyy), nasleduje povel: Pod! Prejdite cez dvere, znova ho posadte, zatvorte a opat pochvala a piskot. Znova povel: Pod! Vykrcte a jemne cuknite voditkom aby sa psik s Vami pohol smerom vo. Von aplikujte privolanie, kupte si dlhe 10 metrove stopovacie voditko na ktorom psa budete vencit. Privolanie sa cvici sposobom: Pes je na voditku, vynuchava, sleduje … Povel: Arnie, Ku Mne! (ton nesmie byt prilis rozkazny, ale musi mat vahu povelu) pockate sekundu, cuknete za voditko smerom k sebe, cupnete si (pre psa je to priatelske gesto), a hlasovo ho navadzate k sebe: Arnie, pod, pekny, no pod, pod ku mne. Arnie Ku Mne. Mozte mu ukazat sacok s piskotmi, zasustat s nim, ked pride, jemne ho posadite, psa odmenite. Ked pes zje pamlsok, musi ostat sediet. Ak sa zodvihne, znova ho posadte a vludnym tonom zopakujte povel Ku mne, ked si sadne, dajte znova piskot a pridrzte ho v sede 10 sekund: Nasleduje dalsi povel a to moze byt: Pod alebo Volno. Tento povel rusi predchadzajuci povel Ku mne. Zapamatajte si, ze kazdy povel rusi ten predchadzajuci. Ak by pes po vydani povelu, cupnuti, ukazani piskot k Vam nesiel, jemnym tahom ho pritiahnite az k sebe, zopakujte pocas tohania 4 x povel Ku mne aj s menom psa (arnie, ku mne) a pritiahnite ho az k sebe. Voditko si nezmotavajte do ruky, sustredte sa na jemny pohyb tahu, ktorym psa pritiahnite. Snura nech sa vala aj v kaluzi. Ked ho pritiahnete, posadte ho a nasleduju odmeny a Vasa oborovska radost z toho aky sikovny je Vas pes a ako skvele poslucha. Toto aplikujte pri kazdej vychadzke. Ked pes zacne plnit povely lepsie, zmiernite intenzitu vydavania povelov aby sa pes nezacal nudit. Trenujte vsade kde mozte, park, parkovisko, les, luka, namestie atd. Zacnite vsak niekde na kludnom mieste, kde pes nebude ruseny inymi psami a ludmi. Po tyzdni sa mozte presunut na ine miesta (namestie, parkovisko atd.) Cvicenie na sidlisku by som ponechal na 4 tyzden Vasej vychovy. Prajem vela stastia.

    S pozdravom

    #50358
    Scylla
    Člen
    Chajati, vůbec s vaším postupem nesouhlasím.
    #50359
    chajati
    Člen
    Vazena pani Scylla,

    ten kto ma problem so psom je uzivatel Lucia, nie ja. Piste prosim adresne a vecne prispevky na jej adresu. Ja odporucam svoj postup overeny svojou letitou praxou a skusenostami.
    Vy ste pre pani zatial odporucila niekolko kontaktov a nenapisala ste k uvedenemu problemu ziaden Vas navrh v com problem spociva a ako ho odstranit.
    Nevytycila ste ziaden postup k naprave chovania jej psa, taktiez ste neodporucila ako by sa mala spravat ona a ostatni clenovia.

    To, ze nesuhlasite s mojim nazorom je v poriadku. To ze neuvadzate ziaden svoj a kritizujete nazory ostatnych poradcov v poriadku neni.

    Prajem Vam prijemny den.

    S pozdravom

    #50360
    Scylla
    Člen
    Dobře, tak konkrétně.
    Lucia bohužel má velký problém v komunkaci se psem, vzájemně si vůbec nerozumí a podle jejího popisu se to dost zhoršuje. Proto jsem přesvědčená o tom, že to nevyřeší žádná dobře míněná rada přes net, ale nejméně jedna praktická ukázka, jak na to. Proto jsem jí poradila věc,kterou považuju za nejrozumnější – tu praktickou ukázku si sjednat u lidí, o kterých vím, že poradí dobře.

    Pokud bych měla pracovat s tímhle pejskem, dala bych mu permanentně vodítko a venku stopovačku na přiměřeně utažený nestahovací obojek. Zjistila bych si jeho reflexní oblouk. Všechny povely bych vyžadovala na první povel, ale na psa bych netlačila příliš, abych nepoškodila už dost špatné vzájemné vztahy. Manipulaci se psem a vysvětlení nebo vynucení povelu bych stavěla tak, aby byla pro psa příjemné a neměl důvod se bránit a nebál se o sebe. Přivolání bych stavěla na povelu a respektu, ne na ukazování piškotů nebo jiných pamlsků. Ty bych použila jako odměnu po splnění povelu a ne jako důvod příchodu psa. To u tohoto pejska považuju za dost rizikové. Lákání psa na cokoli místo jasného, klidného a srozumitelného povelu považuju za nevhodné. Při učení přivolání bych neškubala stopovačkou, ale pejska bych si plynule k sobě přitáhla s tím, že při náznaku jeho spolupráce bych stopovačku uvolnila. Používala bych hlasovou navigaci, ale bez opakování povelu. Pejska bych u sebe udržela v rámci pochvaly, netrvala bych na jeho posazení a na tom, aby zůstal sedět, ale na tom, aby zůstal u mně.
    Hru bych ukončila jako první já, nikoli ten pes. Při jeho vrčení bych mu nedávala zákazové povely typu FUJ a hlavně ne spojené s jeho jménem, ale jeho jednání bych komentovala něco ve stylu – aby ses nezbláznil, volila bych hodně arogantní tón. Pokud by vyjel, přitáhla bych si ho za couračku k sobě a zeptala se ho, jestli to myslel opravdu vážně.
    Všechny akce se psem bych skončila pozitivně, nikdy ne v trestu. I po tomhle dost drsném pokárání bych našla způsob, za co psa pochválit.
    Při vycházení z bytu a při všech dalších aktivitách bych psa učila netahat na vodítku.
    Šaškování a jásání při tom, že pes splní povel mi nepřipadá vhodné a už vůbec ne u tohoto psa. Psa je možné odměnit, pochválit mnoha způsoby a u něj bych volila spíš gesta a řeč těla, než to,aby ze seba panička dělala v dobrém smyslu kašpárka – tím by si moc respektu u psa nezískala, spíš naopak.

    Pořád považuju za nejlepší kontaktovat člověka,co má zkušenosti s výchovou psů a kdo jim ukáže, že se jeden nemusí bát druhého.

    #50361
    chajati
    Člen
    Lucia,

    dolezite je aby ste so psom obnovili doveru. Na dovere je zalozene aj dalsie Vase fungovanie, ako aj to ze Vas bude pes respektovat. Pes Vas musi vidiet ako autoritu aj v tom smere, ze sa na Vas moze spolahnut ako na priatela. Vy samotna sa musite naucit respektovat potreby psa a rozumiet tomu co sa Vam pes snazi povedat. Nemozte teraz zacat s vycvikom. Vycvik musi byt schovany za hrou, spolocne stravenym casom a vytvaranim priatelskeho puta medzi Vami. K tomuto su pamlsky vyborna pomoc, samozrejme v rozumnej miere. K samotnemu vycviku by bolo mozne pristupit az po odnoveni dovery a vytvoreni priatelskeho puta medzi Vami. Ak sa Vam toto podari a Vas spolocny cas jemne obohatite o vycvikove prvky, tak Vam garantujem, ze uz nebudete potrebovat vycvik samotny ako prebieha napriklad na kazdom beznom cvicaku …

    S pozdravom

    #50362
    5jerry5
    Člen
    cize ked bude na mna vrcat,tak ho nemam trestat..ale mam ho ignorovat ..?
    #50363
    Scylla
    Člen
    Lucie, opravdu ti moc doporučuju, sežeň si konzultaci na těch dvou linkách, co jsem sem dala. Tvoje otázka, i když jí chápu, je totiž úplně od věci. Ty se přece nemáš ptát, jestli ho máš nebo nemáš trestat, když vrčí. Ty se máš ptát, jak se k němu chovat, aby dělal to, co dělat má, a NEVRČEL. O tom ti celou dobu píšu. Já vím, že všechno myslíš dobře a chceš to dělat co nejlépe, ale vy nerozumíte jeden druhému, ty se ho už bojíš a on tebe také. To opravdu po netu nevyrešíš. Až ti někdo ukáže, jak to má vypadat, budeš naprosto žasnout, jak je to vlastně jednoduché a bude vám spolu dobře. Koukni na ty linky a zavolej tam. Je určitě víc lidí, kteří by ti dobře poradili, ale já mám osobně vyzkoušené tyhle dva, za tyhle ručím.
    #50364
    petus86
    Člen
    aj ja som mala pred 5 rokmi spica, mali sme susku, bola sice trosku ostrejsia, ale nikdy po nas nevrcala, skuste s nim chodit castejsie na prechadzky vonku, mozno ked sa vybeha, nebude taky agresivny…to aspon platilo na moju fenku:-))
    #50365
    uplne suhlasim s chajati… pretoze pes nie je clovek a vo vsetko vidi hru.. a uci sa len tak ze dostane vzdy nejaku odmenu… ci uz piskot alebo svoju oblubenu hracku… a poradna pre psou je zatial este budunoustpu.. najprv by som skusila to co napisal chajati
    #50366
    Scylla
    Člen
    Hodně psy podceňuješ. Opravdu hodně.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 24 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.