pes-televizor.jpg

Pes je verným spoločníkom človeka od dávnych dôb. Preto ani filmári nemohli túto skutočnosť prejsť bez povšimnutia, veď ak chceli zobraziť reálny život, tak pes tam nesmel chýbať. Takto sa obsadzovali rôzne plemená nielen do „vedľajších postáv“, ale niektoré psy sa stali aj mimoriadne slávnymi hviezdami.

Pes a filmové plátno 

Najviac si spomínam na krásnu kóliu Lassie a jej príbehy. V škole bolo rozprávanie o jej príbehu hitom. Na imdb.com nájdete trefný popis filmu: Viac ako hrdinka. Legenda! Nuž čo viac dodať? Po odvysielaní v našej televízii sa stalo plemeno kólie dosť modernou záležitosťou.

Ale tento fenomén a psí hrdinovia sa v histórii filmu zopakoval niekoľko krát a určite sa ešte zopakuje. Nielen deti, ale aj dospelých oslovila kreslená rozprávka a neskôr aj film „101 dalmatíncov“ a potom aj jeho ďalšie pokračovanie. Kreslených rozprávok so psíkmi bolo však viac, za spomenutie stojí film „Dvaja hlúpi psi“ (two stupid dogs).

Psíci sa vo filmoch vyskytujú ako hovoriaci, aj nemí tvorovia. Napríklad psovi Cho Cho v „Karate dog“ sa papuľka nezastavila. Vo filme „Zázrační psíkovia 1 a 2“ zas vedeli psy uzdravovať a pomáhať ľuďom. Z dielne Walta Disneyho si pripomeňme dojemný film z roku 2006 „Antartica“ (Eight Below), kde si zahralo viacero psov v príbehu o svorke, ktorá je nútená prežiť v divočine. A ak zostaneme v zimnej téme, tak na filme „Snow dogs“ sa skôr pobaví celá rodina, zahrali si tam samozrejme aj psy ako už hovorí samotný názov. Tí starší si určite pamätajú nádherný seriál o bielom psovi Gorovi, prípadne psa Šarika zo seriálu „Štyria tankisti a pes“.

Ďalším psím hrdinom z detských čias sa stal pre mnohých bernardín Bethoven v rovnomennej rodinnej komédii. V ďalšej komédii „Maska“ si tiež zavtipkoval režisér aj so psím „hercom“ nádherného plemena jack russell terrier. Do „koša“ rodinných komédií so psíkmi pridávam novší film Marley a ja, kde rodinu terorizuje psí maznáč Marley, prípadne Rin Tin Tin, kde si zahrali štyria psí herci psa Rinti.

No nielen v rozprávkach a komédiách obsadzujú psov do filmov. Hádam každý pozeral slávneho nemeckého ovčiaka ako „Komisára Rexa“ v kriminálnom seriáli. Vlčiak Rex si nikdy nezabudol ukradnúť salámovú žemľu, no takisto bol skvelým policajným pomocníkom. Krimi dvojka Tequila a Bonetti si tiež dokonale pomáhali pri riešení prípadov a netreba zabudnúť ani na čiernobieleho Turba z talianskeho kriminálneho seriálu. Starší, ale mimoriadne vydarený film s trefným názvom K-9 je kriminálna komédia, ktorá mala aj ďalšie pokračovanie pre jeho veľký úspech s názvom K-911 a v roku 2002 K-9 P.I.

Osemdesiate roky boli naklonené takýmto komédiám a v jednej z nich s kriminálnou akčnou zápletkou si tiež zahral psík – Turner & Hooch, inak bol to veľmi podobný scenár ako K-9. Takú oddychovku sa vždy oplatí pozrieť si po práci. Viacero psov si zahralo v hlavnej úlohe vlka, napríklad Diefenbaker v seriáli Smer Juh.

Nuž, určite by sa dalo vymenovať viacero ďalších filmov, či seriálov so psími hrdinami, alebo komikmi, avšak ja som veru už svoju pamäť vyčerpala. Možno vás ešte niečo napadne, tak to napíšte do diskusie a dáte tip na pozeranie pre filmových divákov.

A na záver ešte jedna otázka – kto je pre vás tým naj naj filmovým hrdinom?