spic.jpg

K ďalším povinnostiam majiteľa v starostlivosti o psa patrí starať sa o jeho srsť. Niekedy je k tomu majiteľ vyslovene donútený tým, že srsť psovi veľmi padá. Starať o srsť by sme sa však mali každému psovi, nie len tým výstavným, ale aj psom chovaných pre radosť. Psík so zanedbanou srsťou nevyzerá dobre.

Krátkosrsté psy

Krátkosrsté psy sa zdajú byť v chovateľstve tzv. výhodnejší. Veľa ľudí si myslím, že úprava ich kožuchu bude ľahšia. V niečom to pravda je, pretože napríklad na výstavu upravovať dobermana a bradáča je veľký rozdiel. Dobermana prečešete rukavicou a idete do kruhu.

Bradáča musíte pred výstavou:

  • Vytrimovať
  • ostrihať zvyšné chlpy
  • upraviť mu uši, laby, hlavu zvlášť
  • dávať na výstave pozor, aby sa vám nepostrapatil a nevyzeral akoby ste jeho príprave venovali pár minút namiesto vašich oddretých pár hodín.

Chlpáč v domácnosti

Ja však rozoberiem aj tú domácu stránku starostlivosti o srsť. Už spomínaný doberman tiež nie je, čo sa týka srsti, veľká výhra. Ten, kto po nich nezbieral z koberca ako ihličky napichané chlpy, nepochopí, o čom hovorím. Preto je hlúposť, pokiaľ si niekto vyberá psa s krátkou srsťou, aby po ňom nemusel upratovať chlpy. Každý pes uvoľňuje odumreté zvyšky srsti, až na pár výnimiek v podobe skutočne nepĺznucich plemien. Tých je ale veľmi málo. Patrí k nim yorkšír, bišón, pudel, maltezák a podobne. Tvrdí sa to aj o malom bradáčovi, ale moja skúsenosť vraví niečo iné. Je však pravda, ako som sa dočítala, že pokiaľ sa bradáč netrimuje, ale strihá, stráca jeho srsť nepĺznucu schopnosť. Mne sa to potvrdilo.

Dlhosrsté psy

Dlhosrsté psy vyžadujú väčšiu a najmä častejšiu starostlivosť o srsť. Keď neprečešete krátkosrstého psa, vyzerá stále pekne. Pri dlhosrstom to nie je možné tvrdiť. Pes so zachumlanou, neočesanou srsťou vyzerá hrozne, neupravene a je to hlavne vizitka jeho pána. Takéto psy je potrebné pravidelne česať, vyčesávať im odumretú srsť, aby stále vyzerala krásna. Veľakrát je to práca na celé hodiny. Majitelia používajú pri kúpaní okrem šampónov aj rôzne kondicionéry pre dlhosrsté psy, aby sa im srsť ľahšie rozčesávala. Nie je to žiaden módny výstrelok, ani zbytočnosť. Ten, kto rozčesával mokrú, dlhú a zachlpenú srsť po kúpaní vie, o čom píšem. Rozčesávať špica nie je žiadna sranda.

Samostatnou kapitolou sú dlhosrsté psy s extrémne dlhou srsťou voči svojmu telu. Myslím tým napríklad výstavného yorkšíra, ktorému sa necháva dorastať srsť a aby vyzerala pekne a upravene, je nutné ju pred výstavou tzv.balíčkovať, čiže pes vyzerá ako s nátačkami. Ďalším príkladom môže byť afgánsky chrt, ktorý má tiež veľmi dlhú srsť a na hlave sa mu pred výstavou uväzuje srsť aj s ušami ako do turbanu – aby si ich nenamočil do vody a potravy.

V každom prípade, nepatrím k tým, ktorých by dlhšia srsť odradila od úmyslu chovať nejaké plemeno. Všetko sa dá vyriešiť. Vždy myslite najmä na seba a svoje možnosti, aby ste potom neobmedzovali psa alebo on vás. Neverili by ste, koľkí majitelia sa zbavia svojich psov, keď zistia, koľko starostlivosti

Na starostlivosť o srsť majiteľ potrebuje predovšetkým kvalitný šampón a kefu podľa typu srsti, prípadne rukavicu na česanie. Na trhu je dostatok rôznych hrebeňov, česacích rukavíc, stačí si vybrať. Pokiaľ si neviete rady, pýtajte sa. Každý typ srsti potrebuje iný druh hrebeňa.

Moje psy sú po očesaní krásne, srsť sa im viac leskne, je príjemnejšia na dotyk. Investovať čas a peniaze do srsti zvieraťa sa oplatí – odmenou vám bude obdiv okolia a váš dobrý pocit.