chlpaty-pes.jpg
Určite každý majiteľ či priateľ psov pozná zvuky, aké vydávaju psy, poskakovanie, vrtenie chvostíka, driapanie sa na majiteľa či návštevu a podobne. Tieto prejavy by sme mali vnímať, pretože Nielen psy zo seriálov totiž dokážu svojím majiteľom niečo odkázať. V nasledujúcich riadkoch si ozrejmíme, čo tieto veci znamenajú.

Prejavy strachu

Viete kedy sa váš pes bojí? Áno, najčastejším prejavom je stiahnutý chvostík medzi zadnými nohami, či podriadená poloha – tá nemusí byť len prejavom strachu, ale aj pokory či podriadenosti. Pes, ktorý má strach, uteká, panikári, kňučí – málokedy zostane stáť zoči voči objektu svojho strachu, a len sťahuje chvost. Nedovoľte, aby iný pes alebo dokonca človek spôsoboval vášmu psovi stres a následný strach. Mohlo by to mať vplyv na jeho ďalší život s vami. Neskôr sa vám to nemusí páčiť.

Prejavy dominancie

Dominancia ako taká je rozprávanie nadlho, my si priblížime len najčastejšie prejavy ako napríklad vykladanie labiek na chrbát iného psa. Robia to väčší psy – samci, ale už som to videla aj u feniek. Zvalenie na chrbát iného psa je tiež prejav dominancie, alebo snaha o ňu. Vo vzťahu k človeku ako prejav dominancie môžeme spomenúť napríklad aj svojvoľné neuposlúchnutie príkazu, i keď pes presne vie, čo od neho požadujeme.

Prejavy žiarlivosti

Ak si niekto myslí, že psy nežiarlia, je na omyle. Psy na majiteľov žiarlia a niekedy je to až nebezpečné :o) Psy prejavujú túto emóciu rôzne – tomu, na koho žiarlia robia zle, hryzú ho, odháňajú, štekajú, robia naschvály, a naopak, ľuďom , na ktorých žiarlia, sa ešte viac ako obyčajne túlia, vyslovene obtierajú o nohy ako mačky, alebo vyskočia do náručia majiteľa. Toto všetko, len v inej podobe, môžu robiť aj inému psovi, aj keď je to menej časté. Moje psy napríklad prejavujú žiarlivosť a majetnícke správanie tým, že sa predbiehajú, kto bude pri mne ležať bližšie, koho prvého pohladkám a navzájom by sa aj ušliapali, len aby boli prví.

Prejavy lásky

Najkrajšou časťou spolužitia so psom sú prejavy psej lásky k vám. Spomeniem radostné vyskakovanie, keď sa konečne vrátite domov, vrtenie chvostíka, olizovanie tváre (je spojené s dávnym zvykom prejavovať úctu vodcovi svorky a olízať mu bradu), túlenie sa, podkladanie sa pod ruku na pohladkanie a podobne. Lásku nám psy prejavujú každý deň, a to aj očami – veď kto by si nespomenul na pohľad, ktorý hovorí – mám ťa rád. Psy nás milujú, nech sme akíkoľvek.

Prejavy dôvery a úcty

Najväčším prejavom dôvery je, že si pes pri vás ľahne a zaspí. Nemá strach, verí vám. Ďalším, nemenej podstatným prejavom dôvery je, že si ľahne na chrbát do podriadenej polohy a nechá sa škrabkať. Kdesi som čítala, že prinútenie psa ľahnúť si na chrbát v ich reči znamená, že ich chceme zabiť, preto sa tak bránia. Svojho psa k tomu nenúťte, pokiaľ to neurobí dobrovoľne. To, že si pes nechce ľahnúť na chrbát ešte neznamená, že je dominantný, alebo že vám neverí. Môže to byť spôsobené aj povahou. Moju bradáčku by som neprinútila ničím na svete, aby si tak ľahla, keďže je bojazlivá a v tejto polohe sa cíti byť zraniteľná a ohrozená.

Pes vám ukáže, že ho niečo bolí, že má z niečoho strach, že hrozí nebezpečenstvo, že vás má rád – treba byť len vnímavý. Niekedy si ale aj psy zažartujú a nie vždy znamenajú určité pohyby, znaky to, čo si myslíme. Preto sa aj stane, že pes vrtiaci chvostíkom po vás chňapne alebo malé šteniatko, ktoré sa pri svorke psov prevráti na chrbát a ukazuje podriadenosť zrazu zdvihne a začne naháňať najmenšieho zo psov.