Psia kozmetika: pes a hygiena

cisty-pes.jpg

Žijeme v modernej dobe a ani starostlivosť o psa nezaostáva. Pes už nie je iba strážca majetku, celý deň postávajúci na dvore pri búde. Je to náš spoločník, mnohokrát nositeľ viac titulov, ako ktorýkoľvek jeho ľudský majiteľ. Veľa psov žije v panelákoch, mimo prírody. Preto je potrebné prispôsobiť život a starostlivosť o psa nám a novej dobe.

V súvislosti so sťahovaním ľudí do miest vyvstala potreba väčšej hygieny psa, častejšie kúpanie, precíznejšia starostlivosť. Moderný pes predsa nemôže zapáchať, byť neumytý a mať zubný kameň. Nielen preto, že by to vadilo majiteľovi. Upravený pes je totiž príjemnou vizitkou majiteľa, je prijateľnejší pre svoje okolie. V neposlednom rade je upravenosť(čistota) psa podmienkou napríklad vstupu do MHD.

Kozmetika

Šampóny

Šampóny sú neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého majiteľa psa. Existuje niekoľko druhov šampónov pre psy. Dnešná doba si vyžiadala vznik rôznych firiem, zaoberajúcich sa výrobou špecializovaných prípravkov pre psy. Na našom trhu nájdeme šampóny pre biele psy, čierne a hnedé psy, dlhosrsté, teriéry, hrubosrsté psy, s rôznymi olejmi, balzamami, špeciálne šampóny pre psy s problémami so suchou pokožkou, šampóny pre šteniatka. Stačí si vybrať.

Kondicionéry (balzami)

Balzamy sa používajú najmä pre dlhosrsté psy, prípadne pre psy so zhoršenou kvalitou srsti. Srsť sa stáva jemnejšou, je ľahšie rozčesateľná. Balzam uľahčí prácu majiteľovi a život psovi. Ťahanie srsti pri česaní určite nie je nič príjemné. Balzam používajte len na psy, ktoré to potrebujú. Balzamovanie hrubosrstého psa by mohlo mať nepríjemné následky – môže sa mu príliš zjemniť srsť, zmeniť štruktúra.

Spreje na srsť

Spreje na srsť majú podobnú funkciu ako balzamy, len sa jednoduchšie aplikujú na psa formou spreju. Rozdiel je aj v tom, že sprej sa nezmýva, kým balzam áno. Nevýhodou je sipavý zvuk spreju a neochota psa držať, kým sprej aplikujeme.

Pes a kúpeľ

Kúpanie psa je nutnosť. Nie je však vhodné veľmi časté kúpanie, pretože psy by mali mať akúsi ochrannú vrstvu na srsti. Viem, že je to chabá rada, ale moja jediná rada znie : kúpajte podľa potreby. Sami uvidíte, kedy je to už potrebné a kedy to môže ešte počkať. Nezabúdajte na zabezpečenie tepla po kúpaní, inak môže pes nachladnúť a to predsa nie je našim cieľom. Náš cieľ je čistý, pekný psík.

Nesmieme zabúdať ani na to, že psy nie sú ako my. Neobľubujú vône ako my, väčšina z našich prípravkov im vyslovene smrdí. A snažia sa zbaviť nepríjemného, pre nich neprirodzeného pachu. Robia to najčastejšie obtieraním sa o predmety po kúpaní, olizovaním, otriasaním, prskaním. Tým dávajú najavo, že im to nie je po chuti. Z tohto dôvodu je vhodné psy kúpať s kosmetikou špečiálne určenou pre nich. Nie je správne používať prípravky, určene pre človeka.

2 komentáre

  1. romoco píše:
    ahoj, ja som tiez skusal spreje po kupani, ale z toho sa mu vytvorili male supinky, ktorych sme sa potom nevedeli zbavit…. s kupanim asi naozaj opatrne, resp. podla potreby, ved nemusia vsetci psi vyzerat ako natupirovane pudly (s prepacenim pre majitelov pudlov) a vonat ako velkonocna kolinska. vsetko v norme
  2. Lucia56 píše:
    V článku vôbec nie sú spomenuté čističe uší a aj iná kozmetika napr. čistič na oči. Ja svojmu psovi pravidelne čistím uši, lebo raz dostal zápal a to nás celkom draho vyšlo u vetroša. Teraz preventívne čistím uší spolu so strihaním pazúrikov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *