mala-civava.jpg

Dnešná móda je rozmanitá a zasahuje do všetkých častí ľudského bytia, či už je to obliekanie, alebo bývanie. Žiaľ móda neminula ani psíčkárov. Módnym hitom sa stali malé plemená, čím menšie, tým módnejšie. Na uliciach dnes bežne vidíme psíkov, ktorých si majitelia nesú pod pazuchou, vyzdobených drahými obojkami, vyobliekaných v značkovom oblečení.

Yorkshirský teriér

Jedným z najpopulárnejších malých psích plemien je Yorkshirský teriér. Dnes ho vidíme nielen v mestách, ale je populárny už aj na dedinách. Vyzdobení mašličkami, „trendovo“ vyobliekaní, sprevádzajú svojich majiteľov takmer všade. Je to plemeno malého vzrastu, jeho výška dosahuje v kohútiku 20-24 cm. No dnes už vidieť aj omnoho menšie psíky. Srsť je hodvábna na hlave zlatá a na tele tmavá. Hoci sa to nezdá, tento temperamentný psík je vhodný aj na výcvik, napríklad v obratnosti. Starostlivosť o výstavného „yorka“ je náročná, pretože jeho srsť si vyžaduje časté česanie, ale aj natáčanie. Mnohí ľudia však yorka chovajú len ako domáceho miláčika a srsť mu udržiavajú krátku, pre menej starostí.

Čivava

Ďalším nemenej populárnym plemenom je čivava v obidvoch svojich variáciách, či už dlhosrstá, alebo krátkosrstá. Pochádza z Mexika. Výškovo je menšia ako yorkshirský teriér, dosahuje výšku iba 15-23 cm. Čivava je typická veľkými okrúhlymi očami. Uši má tiež pomerne veľké a vztýčené, chvost nesie vysoko a má ho zatočený nad chrbtom. Čivavy sa vyznačujú svojou ostražitosťou, ale aj napriek tomu sú to milí spoločníci.

Maltézsky psík

Maltézsky psík patrí taktiež medzi populárne malé plemená. V minulosti bol veľmi obľúbený spoločník šľachty, ktorá ho s obľubou chovala. Výškovo je podobný yorkshirskému teriérovi, výšku v kohútiku dosahuje 20-25 cm. Srsť „maltezáka“ je veľmi dlhá, lesklá, hodvábna, bez podsady, je dlhšia než výška psa, ale nevýstavné jedince sa strihajú nakrátko a srsť majú kučeravú. Farba srsti je biela. Maltézsky psík je veľmi aktívne plemeno, ktoré síce môže byť chované aj v malom byte, ale potrebuje dostatok pohybu. Povahovo je to milý psík, avšak k cudzím je nedôverčivý.

Bišónik

Na uliciach často vidíme psíka bielej farby s nadýchanou srsťou, ktorý pripomína plyšového psíka. Je to bišónik, alebo bichon ā poil frisé. Je to malý čulý psík, ktorému z bielej srsti vidieť čierne oči a nos. Výška nesmie prekročiť 30 cm. Farba srsti je čisto biela, srsť je našuchorená, dlhá až 10 cm.

Toto sú najznámejšie plemená, ktoré môžeme najčastejšie vidieť na uliciach po boku svojich majiteľov. Všetko sú to malé plemená, povahovo sa hodiace ku každému typu človeka, k mladým, či starým, mužom aj ženám. Môžu byť obyčajnými spoločníkmi, výstavnými psami, ale možno sa s nimi venovať nejakému psiemu športu.