pes-jar.jpg

Konečne slnko a trochu tepla – každý majiteľ psa si po dlhej a studenej zime určite takto vzdychol. Hoci je zima nepríjemná a plná nástrah, ani jar za ňou nezaostáva. Najmä čo sa týka nástrah v podobe parazitov. Čo teda prináša jar pre nás a pre našich štvornohých miláčikov?

V prvom rade je potrebné po zime psíka upraviť. To znamená ostrihať psy, ktoré sa strihajú, otrimovať psy, ktoré sa trimujú a tie ostatné aspoň poriadne vyčesať. Samozrejmosťou by malo byť vykúpanie v špeciálnom antiparazitnom šampóne. Chráni psy do času, než sa vyzbrojíte inými prostriedkami – antiparazitnými obojkami, sprejmi a podobne. Spôsobov, ako chrániť svojho psa je veľa.

Kliešťe a iná háveď

V živote platí, že je lepšie sa na nástrahy pripraviť, predchádzať im, ako potom riešiť dôsledky. To platí aj u psov a ich nepriateľov – parazitov. Najväčším nepriateľom psov je na jar a jeseň kliešť. Žije v poraste trávy, na stromoch a lúkach a cudzopasí na živých organizmoch. Vyskytuje sa od jari do jesene, ale v lete je jeho výskyt značne obmedzený, najviac ohrozuje práve na jar. V časoch miernej zimy je možné, že na svojom psovi nájdete kliešťa už vo februári. Tento rok som našla prvého kliešťa na svojom psovi až v apríli. Myslela som si, že je ešte dosť času. Zjavne som sa mýlila.

Kliešť sa prisaje na telo organizmu a nasáva jeho krv. Okrem toho, že je to ako pre človeka, tak pre psa mimoriadne nepríjemné, existuje aj riziko nakazenia sa prenosnými chorobami. Najznámejšia choroba, prenosná práve z kliešťov je lymská borelióza. Ide o nepríjemné ochorenie, prejavujúce sa v začiatkoch horúčkou, triaškou, únavou. Ohrození sú aj ľudia, preto by sme mali po prechádzkach so psom venovať zvýšenú pozornosť prezeraniu ako psa, tak seba. Na infikovanie kliešťom je potrebná dlhšia doba prisatia, preto jej predídeme aj včasným odstránením už prisatého kliešťa.

Priznám sa, že na to, aby som odstránila kliešťa z tela psa, nemám žalúdok. Neznášam akýkoľvek hmyz, kliešte nevynímajúc. Preto radšej podobným zážitkom predchádzam. Svoje psy som ihneď po nájdení kliešťa na mojej yorkšírke okúpala v antiparazitnom šampóne a natrela ich penou, ktorá má účinky ako antiparazitný sprej, len sa nerozprašuje. Psy to lepšie znášajú.

Ako sa brániť parazitom?

Aké sú ďalšie možnosti? Napríklad antiparazitný obojok. Je veľmi vhodný pre psy, ktoré žijú vonku, vo voliérach. Podľa značky, kvality a tým aj ceny má dobu pôsobnosti od 2 až do 7 mesiacov od nasadenia na krk psa. Chráni pred kliešťami, ale aj blchami či komármi. Funguje na princípe postupného uvoľňovania ochrannej látky do srsti zvieraťa. Aktívny je už pár hodín po nasadení a nevadí mu ani voda. Po okúpaní psa je však nutné rátať s tým, že účinok sa môže zmierniť a naplno sa obnoví po pár hodinách. Nie je príliš vhodný pre psy žijúce v byte, pretože sa látka uvoľňuje aj do okolia psa a tiež keď je viacero psov spolu – mohli by si obojok strhnúť, alebo ho olizovať. Vôbec nie je vhodný pre malé plemená, pretože tie sú väčšinou veľmi citlivé na zložky, ktoré obojok obsahuje a môže byť pre ne jedovatý. Koniec koncov, výrobcovia na to zrejme mysleli, pretože najmenší obojok má dĺžku 35 cm (obvod krku ) a taký obvod krku nemá ani malý bradáč, nieto ešte napríklad čivava.
Pokiaľ ste majiteľmi malého psíka, zvoľte radšej spomínanú penu alebo sprej. Psík bude chránený, vy budete bez starostí. Na sprej niektorí psi reagujú neprimerane, je im nepríjemný sipotavý zvuk. Preto ja používam penu, aj keď ani jej aplikácia sa nezaobíde bez problémov. Psy sa mi potom ošuchujú a musím dávať pozor na to, aby sa navzájom neolizovali. Predsa len je to chemikália.

Tzv. Spot-on je vynikajúcim a veľmi účinným prostriedkom proti vonkajším parazitom, ale tiež má svoje špecifiká a nevýhody. Ide vlastne o kvapalinu, ktorá sa pipetou nakvapká na miesto medzi lopatkami psa a odtiaľ sa kožou dostane do krvi. Pre kliešte a iné parazity potom krv psa nie je príťažlivá. Výhodou je, že na psa vôbec nejdú, čiže sa eliminuje riziko nákazy. Nevýhodou je vyššia cena a fakt, že je potrebné aplikáciu opakovať každý mesiac, nie je účinná dlhodobo.

Ako odstrániť kliešťa?

Čo robiť, keď už pes nejakého parazita má? Pri blchách je to jednoduché – psa vykúpeme v antiparazitnom šampóne, nastriekame sprejom a blchy samé uhynú. Pri kliešťoch je to zložitejšie. Už prisatých kliešťov musíme dostať z tela psa von. Kedysi sa kliešť natrel masťou, olejom alebo mydlom, a potom vytočil preč. Kliešť uhynul skôr, ako sme ho odstránili. Zadusil sa. Dnes sa stretávame s názorom, že to nie je práve najvhodnejšia metóda. Pri udusení kliešťa v tele človeka alebo zvieraťa totiž dochádza k tomu, že kliešť vyvráti obsah svojho žalúdka do svojej obete, a až potom uhynie. Práve toto je veľmi nebezpečné. Dochádza k nákaze infekciou, ktorú v sebe kliešť má. Nemusí byť infikovaný, ale môže. Miesto uhryznutia potom opuchne a sčervená. Najlepšie je vybrať kliešťa špeciálnymi klieštikmi. Dajú sa kúpiť u každého veterinára alebo v predajniach s potrebami pre zvieratá.

V dnešnej dobe existuje aj možnosť očkovať psy proti borelióze. Toto očkovanie je vhodné najmä pre psy, ktoré žijú vonku a nie je možné ich dôkladne prezrieť po prechádzke. Preočkováva sa každý rok. Aby ste ale neboli v omyle – očkuje sa proti lymskej borelióze, teda infekcii, nie proti parazitom! Na ochranu pred parazitmi je potrebné použiť jeden z vyššie spomínaných spôsobov.

V každom prípade, nech už použijete akýkoľvek spôsob, ostražitosť je vždy na mieste. Po každej prechádzke psa zbežne prezrite, po dlhšej prechádzke, najmä v oblastiach s vyššou trávou, hustejším porastom a podobne, psa prezrite dôkladne. Oplatí sa to.