Jedálniček a strava psa

strava-vyziva-psa.jpg

Tak ako každý tvor, i pes by mal mať stravu pestrú a bohatú na vitamíny a iné dôležité prvky. Od šteniatka sa majiteľ musí starať o blaho svojho psa a teda i jeho potravu. Šteňatá majú žalúdok citlivejší ako psy dospelé, preto je potrebné na to prihliadať a podľa toho upraviť aj stravu, resp. zmenu potravy.

Najjednoduchším a aj podstatne lacnejším spôsobom ako vyživovať svojho psa je granulovaná strava, skrátene granule. Vybrať si môžete z nepreberného množstva značiek a tým aj kvality, ceny. Kvalitnejšie značky majú uvedené obsah do najmenších detailov, teda to, čo granule obsahujú, čo nájdete vo vnútri vrecka a čo môžete očakávať. Sú rozdelené podľa veľkosti plemien, niekedy aj podľa konkrétnych plemien. Granule sú dobre znášané aj šteňatami, a tiež existujú značky, ktoré vyrábajú granule zvlášť pre citlivé psy, psy s chorobami kože a podobne. Je potrebné zabezpečiť svojmu psovi vhodné granule, pokiaľ sa rozhodnete kŕmiť ho týmto spôsobom.

Granule sú rozdeľované do týchto základných skupín:

 • granule pre šteňatá
  • trpasličích plemien
  • malých plemien
  • stredných plemien
  • veľkých plemien
  • obrích plemien
 • granule pre dospelé psy
  • trpasličích plemien
  • malých plemien
  • stredných plemien
  • veľkých plemien
  • obrích plemien
 • granule pre psy v záťaži a kojace suky
 • granule pre starnúce psy

Podľa vášho uváženia a vašej peňaženky sa rozhodnite pre to naj krmivo, ktoré bude vyhovovať aj vášmu psovi. Je dobré vyskúšať ich niekoľko, z tých drahších poskytujú predajne vzorky na vyskúšanie. Neodporúčam granule z obchodných reťazcov, resp. ich vlastné značky – granule nie sú chutné ani zdravé, ba možno niekedy viac poškodia ako pomôžu. Najideálnejšie je nájsť zlatú strednú cestu, kedy je krmivo stredne drahé a zároveň výživné, chutné a zdravé. Pamätajte – ani najdrahšie krmivo nemusí byť zďaleka to najlepšie.

Varená strava

Ďalšou z možností je strava varená. Je to však dosť náročné ako na čas, tak na financie a napokon je aj ťažšie odhadnúť a zabezpečiť psovi vo varenej strave všetky živiny.

Osobne sa prikláňam ku kombinácii týchto možností a teda dávať psovi granule a občas stravu varenú. Ja to riešim tak, že svoje psy kŕmim granulami cez týždeň a cez víkend im dávam varenú stravu. Je to dôležité najmä z hľadiska neslávne známej torzie žalúdka, pre laikov pretočenie žalúdka, ktorého jednou z príčin je aj to, že dnešní psi jedia veľa tzv. ľahkej stravy, teda žalúdok a celý závesný aparát žalúdka nie je dostatočne trénovaný, a k torzii môže dôjsť pri nadmernom skákaní alebo behaní psa, krátko po nažratí. Tiež jednou z príčin je aj vznikanie plynov v potrave, teda vyzerá to, akoby sa náš pes zdul – ako dobytok. Plyny vznikajú hlavne pri dlhšom odstáti potravy, napr. namočených granúl alebo varenej stravy.

Psom sa varí zásadne bez soli a iných príchutí. Môžete im uvariť cestoviny so syrom, vnútornosti, ryžu, hydinu, či kosti. Pri kostiach pozor – psovi dávajte len veľké kosti, nikdy nie kosti malých zvierat ,hydiny či rýb. Tie totiž majú kosti slabé a tenké a mohli by psovi po prehltnutí ublížiť.

Z vnútorností môžete použiť ktorúkoľvek, ale pečeň a ľadviny používajte naozaj sporadicky. Ako vieme, cez pečeň a tiež ľadviny sa filtrujú všelijaké nečistoty a zachytávajú sa v nich. Pes by ich teda v potrave zjedol. Psy tiež milujú syry, mlieko, mäsové výrobky, piškóty, ale aj ovocie a zeleninu. Pri ovocí a zelenine takisto odporúčam striedmosť a malé dávkovanie vzhľadom na to, že psy môže takáto potrava nadúvať a spôsobovať im plynatosť a kŕče. Každému psovi chutí niečo iné a je na vás ako ich majiteľoch, aby ste zistili, čo to je :o)

Surová strava

Kapitolou samou o sebe je surová strava. Názory na ňu sa rozchádzajú. V každom prípade je podávania surovej stravy a teda najmä surového mäsa veľká záťaž na našu peňaženku, i keď uznávam, že psy majú iné trávenie ako my a môže to byť pre nich vhodný spôsob stravovania. Takže – kto na to má čas, peniaze a odhodlanie, hor sa na to! Psy sú údajne po podávaní čisto surovej stravy zdravší a vitálnejší. Ja som surovú stravu a hlavne mäso neskúšala, aj z dôvodu, že mám psy malých plemien s dosť citlivými žalúdkami.

Pri kŕmení je treba siuvedomiť aj to, akého psa čím kŕmim. Napríklad mojej yorkšírke nerobila dobre akákoľvek zmena krmiva, či značky, alebo spôsobu podávania a tiež kvôli pretrvávajúcim problémom s prekyslením žalúdka sa musela ako malé šteňa vzdať žuvacích kostí.

Ako šteňatám, tak aj dospelým psom môžeme ku granuliam pridávať aj mäsové konzervy – tie sú príjemnou zmenou hlavne pre psy. Majitelia už takú radosť nemajú, pretože z konzervovaného mäsa môže pes dostať napríklad hnačku, najmä preto, že je to zmena jeho stravy a jeho žalúdok ju nemusí prijať.

Možností, ako kŕmiť svojho psa je nekonečno – po čase nájdete ten správny spôsob, ktorý bude vyhovovať ako vám, tak aj nárokom vášho psa.

2 komentáre

 1. havko.sk píše:
  napise niekto radu co je vhodne prekojace suky mam pitbula
 2. wendy1 píše:
  Velmi s tym nesuhlasim, co sa tyka cien ak porovname ci uz varenu, surovu alebo granulovanu stravu. Po prepocte co mi robila kamoska, ktora krmi BARFOM bullteriera sme prisli na to ze krmenie BARFOM je ovela lacnejsie ako granule zhruba v cene 50,00€. Krmenie Barfom za ten isty cas co by zjedla granule ju vyjde na cca 20,00€.
  Barf je prakticky, lebo sami viete co psikovi davate. Varena strava je zase narocna na cas.
  Ja davam granule a raz za cas jej varim, ale syry, jogurty, tvaroh to ma stale. Takisto moja miluje ovocie, napr. banany, jablka, mandarinky a pomarance ( dost divne ze jej chutia ).:-)
  Ale inac clanok sa mi paci.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *