pes-pri-mory.jpg

Pre väčšinu ľudí je pes člen rodiny, a chceli by ho so sebou vziať aj na dovolenku. Nie preto, aby si pes užil mora alebo hôr – on to vnímať nevie. Jednoducho ho chcú mať pri sebe aj počas voľna a oddychu. Je to člen svorky a preto sa patrí, aby keď ide svorka na dovolenku, pes, ako jej plnohodnotný člen, išiel s ňou.

Možnosti

Háčik je v tom, že v tomto prípade bude výber dovolenky zúžený. Čím viac kritérií a obmedzení, tým dlhšie hľadanie. Je len málo cestoviek, kde je možný pobyt s domácim zvieratkom. Obmedzujú to ani tak cestovky, keďže im ide o klienta, ale skôr hotely a penzióny, ktoré nechcú riskovať. Nepoznajú vás a teda nevedia, ako sa správate vy a váš pes, či je vychovaný a nebude obťažovať ostatných spolubývajúcich. Nemôžu si dovoliť riskovať kvôli jednému klientovi a jeho psovi. Nejde o urazenie vašej osoby, jednoducho väčšina volí tú ľahšiu, jednoduchšiu cestu – nepovoliť pobyt so zvieraťom.

Cestovanie

Na dovolenku so psom by som radšej cestovala lietadlom. Nie je to práve najlacnejšia forma, ale určite najmenej stresujúca pre zvieratá. Veľmi dlhá a úmorná cesta je záťaž nielen pre ľudí, ale aj pre psy. Osobne si neviem predstaviť niekoľko desiatok hodín trvajúcu cestu pri more so psom na kolenách. Pokiaľ máte čivavu, ratlíka, yorkšírika a podobne, ešte o tom môžete uvažovať. Pri plemenách, kde sa váha pohybuje od desať kíl vyššie by som to už neriskovala. Navyše väčší pes nemá pohodlie, nemôže sedieť na sedačke vedľa vás, ale musí vám sedieť/ležať pri nohách a to pri úzkych priestoroch medzi sedadlami nie je dosť dobre možné. Aj zápach zvieraťa nie je zanedbateľná záležitosť vo vzťahu k spolucestujúcim. Pes má, ako každé zviera, svoj typický pach a nie každý ho môže tolerovať. My ako majitelia sme zvyknutí, a môžeme si myslieť, že keď zviera doslova vydrhneme šampónom, je to v poriadku. Nie všetci však zastávajú tento názor.

V lietadle vám psíka vezmú do vyhradeného priestoru, kde bude mať vďaka prepravke, na ktorú je zvyknutý dostatok priestoru. Navyše cesta trvá pár hodín, čo je pre psa výhodné. Nikto sa nesťažuje a vy máte pokoj a dobrý pocit z toho, že pre vášho miláčika je táto cesta stresujúca najmenej, ako sa dá.

Očkovania

Pred akoukoľvek cestou mimo územia našej republiky si vopred preverte, aké očkovania má váš pes mať, a či nie je potrebné potvrdenie od veterinára o zdravotnom stave psa. Zistite si aj, či sa v danej krajine neobjavuje nejaké zvláštne ochorenie, proti ktorému sa dá u nás očkovať. Cena vakcíny vám určite stojí za ochranu zdravia, možno aj života vášho psa.

Vo všeobecnosti platí, že pes by mal byť pri opúšťaní svojej rodnej krajiny čipovaný. Čip nie je žiaden vážny zákrok, ani nestojí horibilnú čiastku a určite sa vám to vyplatí. Sme síce v Schengene, ale to neznamená, že vás nemôžu náhodne preveriť a tie stresy za to nestoja. Prípadné vrátenie od hraníc by znamenalo koniec vašej dovolenky a nervy navyše. Pri ceste lietadlom tieto pravidlá platia striktne, tam sa obísť nedajú.

Vo všeobecnosti je dovolenka so psom komplikovanejšia. Pokiaľ nie ste odhodlaný celú dovolenku preležať na pláži a chceli by ste si pozrieť okolie, či navštíviť nejaké miesta, pochodiť po výletoch, bude pes problémom. Musíte riešiť, čo s ním, prípadne sa niekto z rodiny obetuje a zostane so psom. Môžu vznikať hádky, pocity ukrivdenia, zbytočné spory. Je len na vás a vašom rozhodnutí, čo môžete a chcete obetovať dovolenke so psom.