smutny-pes.png

Ak ste si ujasnili, čo od dovolenky chcete a neustále a bedlivé sledovanie vášho psa do toho nezahŕňate, je pravdepodobné, že ste sa rozhodli ísť na dovolenku bez neho. Pes a dovolenka niekedy veľmi nejdú dokopy, najmä ak je váš pes nie práve vycvičený a neposlúcha na slovo.

Nové prostredie ho môže stresovať, je tam veľa pachov, iných ľudí, neznáme miesta. Inak bezproblémový psík sa môže behom chvíľky zmeniť na neovládateľnú, zbesilo pobehujúcu kreatúru. Niekedy stačí dať psovi len trochu času na poobzeranie sa, prejsť sa s ním po novom prostredí, aby si označkoval miesta a bol tak istejší. Väčšina psov sa upokojí. Dôležité je, aby ste na psa dali pozor. Zbytočné problémy vo forme hľadania vášho miláčika k dovolenkovej pohode nepridajú.

Aké sú možnosti, ak ste sa predsa len rozhodli ísť bez domáceho zvieratka?

Jednou z možností je zveriť starostlivosť o váš poklad niekomu známemu. Môže ísť o rodinu, kamarátov, prípadne kolegov v práci. V každom prípade sa dotyčného spýtajte, či je ochotný sa o vášho psíka postarať. Pes nie je akváriová rybička, ktorej dáte nažrať a máte od nej pokoj. Psa treba venčiť, dať mu žrať, je treba na neho dávať pozor, môžu sa vyskytnúť nečakané ochorenia. A to ani nespomínam, že pes môže byť smutný z odchodu svojho pána a tým pádom sa môže vyskytnúť nechutenstvo, ľahostajnosť, nechuť na prechádzky, ale aj zavýjanie a besnenie. Odporúčam zveriť psa do rúk niekomu, koho pes pozná, má k nemu dôveru a ten človek sa o psa vie adekvátne postarať. Najlepšie je, keď má skúsenosti so psom, prípadne sám psa má. Vyberajte radšej dlhšie, ale zodpovedne, následky môžu byť ďalekosiahle a nepríjemné. V prípade odmietnutia nie je dôvod sa uraziť, nie každý je ochotný podstúpiť riziko starať sa o cudzieho psa a prispôsobovať mu, aj keď len nejaký čas, celý svoj čas a program. Pes je váš a vy ste povinný postarať sa o to, aby sa mal dobre aj počas vašej neprítomnosti.

Ak ste zodpovedného človeka našli a situácia sa zdá byť ideálna, aj tak by mal opatrujúci dodržiavať niektoré pravidlá a to najmä :

  • venčiť psa zásadne na vodítku – nech sa poznajú so psom akokoľvek, istota je istota. Predsa len je to cudzí človek, váš psík smutný a môže sa rozhodnúť, že za vami proste ujde. Navyše len vy a nikto iný poznáte svojho psa stopercentne a viete, čo od neho môžete čakať. Okrem toho je pravdepodobne pes aj v inom prostredí / ak neposkytnete svoj byt ako útočisko pre vášho psa a jeho opatrovníka/ a to prináša nemalé problémy.
  • Vyhýbať sa akýmkoľvek stretom s cudzími psami – ak nie je psíčkar, asi nevie, ako sa správajú psy v jeho okolí. Vy už máte pravdepodobne všetkých psov v okolí v oku, viete, ako na seba s tým vašim reagujú. Stresovaný pes môže zaútočiť, i keď to nie je jeho bežné správanie, a behanie po veterinároch s dohryzeným psom iste nie je hobby vášho známeho.
  • Venčiť psa radšej s náhubkom – poniektorí majitelia sa určite pousmejú, a pomyslia si, že preháňam, ale nie raz som videla, ako pes na vodítku niekoho iného, ako svojho majiteľa, mal snahu pohryznúť každého, na koho dočiahol. Stačí, keď je pes frustrovaný. Uvedomte si, že pes je zviera, i keď akokoľvek inteligentné a asi ťažko mu vysvetlíte, že si idete oddýchnuť bez neho a onedlho sa vrátite. Pre psa to znamená asi toľko, že ste ho opustili a nechali napospas cudziemu človeku. Okrem toho je náhubok dobrý prostriedok na to, aby pes nepožral nejaké vábne veci v tráve, o čom nepsíčkar nemá ani poňatia.

Ešte jedna rada: opatrovateľa pre vášho psa vyberajte aj so zreteľom na jeho fyzické dispozície a veľkosť vášho psa. Ak máte rotvajlera, nedávajte ho susede, ktorá ma štyridsať kíl aj s topánkami. Pes nemusí na vodítku vyslovene ťahať na to, aby ju povláčil po širokom okolí. Navyše človek chatrnej postavy so štyridsať a viac kilovým psom na vodítku, s ktorým si nevie rady nebudí práve dojem dôvery. A to nevravím o tom, že keď sa vrátite z dovolenky, môže vás čakať urazená tvár a je po priateľstve.

Inou, i keď podstatne drahšou možnosťou je psí hotel. Cena za pobyt psa sa tam pohybuje v priemere niekoľko stovák na deň (ešte stále rátam v slovenských korunách). Psy tam majú odbornú starostlivosť, pravidelné kŕmenie a venčenie, niekedy aj možnosti výcviku. Často bývajú majiteľmi psích hotelov veterinári, čo je veľká výhoda v prípade, že by sa vášmu miláčikovi niečo prihodilo. Takisto sú to väčšinou ľudia, čo majú so psami skúsenosti, vedia si s nimi poradiť. V každom prípade si dobre preverte zariadenia tohto typu, ak máte možnosť, zistite referencie od zákazníkov a niekoľkokrát psí hotel pred samotným odložením psa navštívte. Uvidíte sami, aký budete mať dojem.