priprava-psa-na-zimne-obdobie.jpg

Ako iste každý majiteľ psa vie, zimné obdobie je záťažové ako pre psa, tak pre jeho majiteľa. Ranné venčenie za tmy, hmla, dážď, blato…Usmoklené počasie, chlad a mokrý pes. V nasledujúcich pár riadkoch si priblížime, ako to čo najviac uľahčiť sebe aj svojmu psíkovi.

Oblečenie

Oblečenie pre psíkov je ešte stále u väčších plemien nie veľmi obľúbené, avšak u majiteľov malých plemien nachádza čoraz väčšiu obľubu a miesto. Prečo práve u malých plemien? Z jednoduchého dôvodu – malé plemená a všetky nízke psy majú brušnú časť pár centimetrov nad zemou a okrem zašpinenia a následného nie práve ľahkého čistenia hrozia aj rôzne zápaly. Úprimne – ani mne sa spočiatku nepáčili vymódení oblečení psi, ale zvykla som si. Z praktického hľadiska sú dôvody, prečo svoje psy obliekam. Oblečenie ich:

1. zvrchu chráni pred chladom, nepríjemným dažďom

2. zospodu pred blatom a chladom zo zeme, a tým pred zápalmi

3. všeobecne pred vetrom a nepriazňou počasia

Z toho vyplýva, že : nemusím sa báť ochorenia a nemalých výdavkov na veterinára, uľahčuje mi čistenie po prechádzke, psy nie sú vlhkí ani mokrí a nesmrdia(ako vieme, mokrá psia srsť vie niekedy pekne páchnuť), je im teplejšie a prechádzka sa stáva aj pre nich príjemnejšia. Oblečenie nie je len módna záležitosť, ale aj vec potrebná, hlavne pri psoch žijúcich v často krát prekúrených bytoch, kedy si srsť nevytvára takú hustú podsadu, ako by to bolo pri živote vonku. Niekedy až stráca svoju prirodzenú schopnosť obmieňať sa tak ako má a často sa stáva, že pes pĺzne celý rok a neprirodzene, hoci v zimnom období by mal pĺznuť minimálne.

Labky

Ochrana labiek psov je majiteľmi často zanedbávaná, ale to neznamená, že je nepodstatná. Ani nám by sa nepáčilo chodiť po posolenom snehu len tak, bez topánok či akejkoľvek ochrany. Ja osobne topánky pre psy veľmi neuznávam, ani ich nepoužívam. Labka psa podľa mňa na to nie je prispôsobená a to môže psovi pôsobiť problémy pri chôdzi. Skôr sa zameriavam na inú ochranu labiek : používam olej na zjemnenie a zahojenie chodením zdrsnených labiek, väčšinou olivový. Stačí rozotrieť 2-3 kvapky, podľa veľkosti psa, na každú labku a vmasírovať. Psy protestovať nebudú. Je možné použiť aj klasickú masť, hustej konzistencie, napr. starú dobrú indulonu. Tú používam najmä pri dlhších prechádzkach, a dávam pár milimetrovú vrstvu až vonku, pretože psy by ju cestou dolu rozotreli kade-tade, a labky by chránené nemali.

Na tieto a ďalšie kozmetické úpravy si vyhradzujem vždy víkend, keď mám dostatok času. Niektorí majitelia používajú aj rôzne balzamy alebo pasty na labky, ktoré tiež existujú, ale ja s nimi skúsenosti nemám a považujem ich za zbytočné. Ako som popísala, olej alebo masť urobia tú istú službu. Významnú úlohu hrá aj údržba labiek strihaním prerastenej srsti – psíkovi sa tam nebudú zbytočne zachytávať nečistoty a sneh.

Srsť

Srsť psa je vo väčšine prípadov prispôsobená zmenám počasia a to tak, že v chladnom období sa srsť zahustí, psík je chlpatejší. To platí najmä u dlhosrstých plemien. Niektoré plemená však nemajú ani podsadu(spodná, hustá srsť) a vtedy je dobré využiť už spomínané oblečenie. Pokiaľ je pes počas teplého počasia strihaný, je dobré mu po lete nechať rásť jeho srsť prirodzene. Na krátko vystrihaný pes môže mať v zime tisíc kabátikov, keď mu chýba to hlavné a pre neho prirodzené – jeho srsť. Nie je potrebné mať zo psa ,,bundáša´´, upraviť sa dá aj bez toho, aby bol ostrihaný na 5 milimetrov. Upravujte najmä spodky labiek, a nohy – na prebytočných, dlhých chlpoch sa bude zachytávať špina a sneh.

Vitamíny

Vitamíny sú dôležité aj pre psy, môžete ich dávať ako doplnok stravy, ak máte pocit, že to pes potrebuje, prípadne je oslabený po nejakej chorobe, operácii a podobne. Vyberajte ich v spolupráci s veterinárom – odporučí vám tie najvhodnejšie vzhľadom na situáciu. Dobre živený pes v štandardnej kondícii však žiadne doplnkové vitamíny za normálnych okolností nepotrebuje a chladnejšie obdobie prežije bez vážnejších problémov.

Venčenie

Pri prechádzkach počas zimy treba brať zvýšený ohľad na našich miláčikov, a hoci by sme im radi dopriali výdatné prechádzky ako za bežného, prijateľnejšieho počasia, v príliš chladných, nepriaznivých dňoch by sme mali vychádzky plánovať na kratšie vzdialenosti a časové úseky. Platí to ako pri veľmi sparných, horúcich dňoch, tak aj v čase zimy. Nízke teploty a dlhý čas, strávený v chlade, môžu poškodiť zdravie vášho psa.