Kastracia ano-nie?

  • This topic has 5 hlasov and 15 odpovedí.
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
  • Autor
    Príspevky
  • #46979
    zuzana78
    Člen
    Prosim niekoho o nazor na kastraciu fenky 8.mesacnej, kto ma skusenosti a kto to zazil, povaha potom tej fenocky a tak dalsie pro a proti z vlastnych skusenosti, ste za alebo proti? D:-(
    #50912
    chajati
    Člen
    Zabudlo sa tu podotknut ze na falosnu laktaciu existuju lieky, ktore toto zastavia. Umrtie feny alebo psa v 13 rokoch nepovazujem za nic neobvykle, skor uctihodny vek seniora. Samozrejme platia veci, ktore napisala Scylla. Ja kastraciu ako prevenciu neuznavam v ziadnom pripade. Na jednej strane fenke mozte aj nemusite predlzit zivot, na druhej strane aka bude kvalita zivota feny po kastracii… Myslim, ze keby ste mala dost odbornych informacii, tak o tomto zakroku neuvazujete. Ak mate potrebu toto prebrat s veterinarom – odbornikom, tak ma kontaktujte, dam Vam jeho kontakt, budete nadmieru spokojna so sluzbami, cenami a pristupom.
    #50906
    Viktoria
    Člen
    No ja s predchádzajúcou odpovedou nesúhlasím. Ved kastrácia je účinný spôsob ako chrániť fenku pred oplodnením a o to vám asi ide. Nevidím na tom nič zlé. Aj my sa chystáme s našou fenkou na kastráciu, lebo v lete mala “nechcené” šteniatka.
    #50907
    Viktoria
    Člen
    No ja s predchádzajúcou odpovedou nesúhlasím. Ved kastrácia je účinný spôsob ako chrániť fenku pred oplodnením a o to vám asi ide. Nevidím na tom nič zlé. Aj my sa chystáme s našou fenkou na kastráciu, lebo v lete mala “nechcené” šteniatka.
    #50904
    chajati
    Člen
    Dobry den,

    na kastraciu mate asi nejaky dovod, ktory ste nam zabudla alebo nechcela napisat. Moja odpoved je ak to ma zachranit psikovi zivot, tak ano, v opacnom pripade razne NIE. Dovodov je tam niekolko, snad staci ten humanny. Neviem dokedy ideme hladat riesenia a moznosti nadvlady nad zvieratami …

    #50905
    Scylla
    Člen
    Proč kastrovat zdravé zvíře, navíc v tomhle věku? Kdy jí jí zabráníte dospět, kdy zůstane nezralá do konce života? Kastrované feny i psi mají problém uplatnit se ve smečce, jiní psi i feny je očichávají a zkoumají, protože je nedokážou zařadit, v některých případech je i tvrdě napadají. Kastrované feny bývají velmi citlivé na to očichávání a chovají se velmi nejistě nebo jiné psy ze strachu odhánějí, jsou si vědomi svého hendikepu. Nevím o žádných seriozně vedených statistikách, které by jednoznačně dokazovaly, že kastrace předejde nádorům mléčné žlázy, jak o tom často hovoří veterináři. Znám a znala jsem poměrně dost fen, které nádor měly i když byly kastrovány. Znám také hodně fen, které po kastraci trpí únikem moči, což je pak řešeno podáváním chybějících hormonů v chemické podobě, čímž jsou zatíženy ledviny,játra atd. Podle 20 let vedené statistiky naším veterinářem 80% z fen, které mají problémy se štítnou žlázou, jsou kastrované feny. Můj názor – nekastrovat “preventivně” nebo kvůli lidské pohodlnosti. Dvakrát ročně jde ten týden uhlídat.
    #50908
    chajati
    Člen
    Vazena pani,

    to, ze chovate fenu a neviete si ju ustrazit pri harani je na polutovanie nie Vas ale jej, ze ma tak NEZODPOVEDNEHO majitela. Ja mam 15 psov a taketo nieco sa mi stalo 1 krat v zivote ked som prerabal koterce a pan “manzel” pocas harania rozbil deliacu priecku aby sa dostal k fenke. Nechcenym steniatkam predideme jednoducho tak, ze fenka 2 dni po pripusteni dostane u veterinara hormonalny pripravok na prerusenie gravidity a o 2 dni sa to este zopakuje. Tato zalezitost stoji cca 15 € aj so zdrav. materialom, pracou a samotnym liekom.

    Je to nehorazne ako sa ludia dokazu radit na 1. miesto nad vsetko ostatne na zemi. Ako si vobec dovolujete tvrdit ze je vyborne odobrat zdravej fene tak dolezity organ ???

    Nemate zakladne znalosti veteriny, zdravovedy a psychologie psov. Odporucam Vam dokladne si nastudovat nasledky kastracie ako u psov, ta u feniek. Som zvedavy na reakciu ceskej kolegyne, ta uz ma mozno infarkt z toho co tu citame….

    #50909
    Scylla
    Člen
    Nemám, tenhle názor je dost rozšířený a hodně lidí to přehání ještě víc – zodpovědný majitel fenu vykastruje, nekastrovat´= množitel…. .
    Hodně mi vadí, že i někteří vetové doporučují kastraci jako prevenci nádoru mléčné žlázy. I mně byla kastrace doporučována, když jsem se zmínila, že mám fenu a psa. Na moji otázku, kde si mohu nastudovat procenta prevence a procenta následných komplikací jako je samovolný únik moči, problémy se srstí, tlousnutím, změna povahy,problémy se štítnou žlázou atd. jsem dostala odpověď, že žádná seriozní statistika není k dispozici….. . Takže asi tak. Po několika letech jsem se seznámila s p. doktorkou, ke které od té doby chodíme. Ta s každým zájemcem o kastraci důkladně rozebere všechna pro a proti, opravdu do detailu. Provede kastraci ze zdravotních důvodů, ale s preventivní kastrací odešle zájemce na jinou kliniku. Spolu se svým otcem 20 let vyhledává zdravotní výsledky kastrovaných fen a vedou si tuto statistiku sami pro sebe. Jednoznačně z ní vyplývá, že negativa převažují nad pozitivy.

    Kastrovat fenu pro svou pohodlnost považuju za týrání a majitele, kteří to takto řeší, za nezodpovědné, kteří nemají ke svému psovi žádný vztah. Připadá mi to jako podle jednoho cvičákovského vtipu – jak se stát dobrým kynologem:

    Psovod oblečený ve značkovém oblečení vytáhne svého značkového psa ze značkového kotce, strčí ho do značkové přepravky a dojede na známý a populární cvičák. Tam psa strčí do značkové odkládačky, pokecá se ostatními psovody o značkových elektrických obojcích, aportech, pamlscích, vodítkách. Pak vytáhne psa z odkládačky a dá mu hodinu výcviku, nejlépe pomocí výše uvedených pomůcek. Pak strčí psa do odkládačky a dá si s ostatními kávu a rozeberou, kolik psovi naložili a jesti to nebylo málo. Večer naloží psa do značkové přepravky, z ní do značkového kotce, do značkové misky mu nasype odměrku značkových granulí, dá mu dávku značkové kloubní výživy, vodu a je to.
    Proč dělat z pejskařiny vědu?…….

    Tenhle text vyšel před několika lety v jednom časopise. Je docela smutné, na kolik “pejskařů” to sedí.

    #50910
    zuzana78
    Člen
    Ja nechcem kastrovat zdrave zviera ale do kedy bude o.k? Nemam problem s tym, ze ju neustrazim, alebo, ze niekam zdrhne, ten tyzden sa to da vydrat aj na voditku, to problem nie je. Ale ide tu o tie zdrav. problemy ktore vznikaju a mam z nich strach mala som fenku 13 rokov, ktora minuly rok zahynula zo zdrav problemov, cukrovka v znacnom stadiu uz ani inzulin nezaberal, nic este teraz mi je smutno, ju sme museli nechat v deviatich rokoch kastrovat lebo mala zapal delohy a nejaky nador na mliec. zlaze bolo to dost krute vzhladom na jej vek vtedy, nechcem prezivat dalsie taketo nieco, ona mavala po kazdom harani falosku, mlieko jej vytekalo, mavala teploty, nedokazala behat lebo ju to bolelo. Tato nova fenecka moze byt o.k. cely svoj zivot, nemusi mat nejake problemy ale co ked ano, a nastanu taketo problemy. Mam este cas na rozhodnutie a zvazenie pro a proti, nechcem jej nejako ublizit ale zase nechcem aby potom trpela aj ona ak by nejaky ten zdrav. problem nastal. Moj veterinar mi to nedoporucuje, ale ostatny vet. s krorymi som hovorila s tym suhlasia. Ale preco? Nechapem….
    #50911
    Scylla
    Člen
    Falešné březosti můžeš poměrně úspěšně předcházet. V příslušnou dobu uklidíš hračky, uděláš tvrdší pelíšek, trošku omezíš výživnost krmení a o hodně zvýšíš tělesný pohyb a přidáš hodně na její zábavě, kdyby to mělo být třeba jen chození po výstavě, zoo, prostě cokoli, co jí zaujme a utahá. To “zhoršení” podmínek a krmení právě slouží k tomu, aby její tělo vědělo, že faleška se nekoná.
    Měla jsem fenku NO, po prvím hárání dostala zánět dělohy, musela být kastrována. V 9. letech měla nádory na mléčné žláze, které jsme odoperovali. Umřela na rakovinu ve věku 12 let. Podobných případů mám kolem sebe dost na to, abych hodně pochybovala o úspěšnosti té prevence.
    #50913
    havko.sk
    Člen
    Dobry den,mame 9 mesacnu fenku krizenceka a uz od zaciatku sa rozhodujeme “pre alebo proti”. Nakoniec sme si povedali, ze je to sice pre ludi pohodlne, ale nasej fenke nic take neurobime. Teraz sme vsak postaveni pred nepeknu situaciu. Brali sme si nedavno od jednej organizacie na pomoc psom dalsiu fenku. Zachranili ju pred tyranim v ciganskej osade. Vytrpela si fakt strasne a my dufame,ze jej dame pekny domov. Avsak, v zmluve s touto organizaciou je ze psika musime dat kastrovat. Je to podmienka. Ochrana pred nezodpovednymi majitelmi, kt. nechaju fenky rodit znovu a znovu a stenata topia. Podpisovali sme len s tazkym srdcom….. Ak to urobime a dodrzime zmluvu, ako sa budu k sebe fenky spravat? Ako to bude, ked sa jedna bude prave harat?
    #50914
    Scylla
    Člen
    Smlouva není právně vymahatelná, nedávejte fenku kastrovat z jiných než závažných zdravotích důvodů. Deprivant, týraný a bázlivý, má po kastraci podstatně horší možnost dostat se do psychické a fyzické pohody. Vy jí dáte vykastrovat – stres, bolest, budete jí vyndavat stehy – stres…, nebude věřit lidem. Nekastrovaná fena se dostane do pohody o hodně rychleji než kastrovaná. Vím asi, kterou organizaci myslíte – já bych se na jejich smlouvy a nařízení vykašlala, protože tím můžete psovi jen ublížit.
    #50915
    chajati
    Člen
    Dobry den,

    takato zmluva pred sudom neobstoji ani v najmensom, staci Vam doporucenie od veterinara, ze fenku NEODPORUCA kastrovat vzhladom na jej psychicky a zdravotny stav. Je protizakonne aby Vas ktokolvek zavazoval takymto sposobom k takemuto zakroku. Fenka si pretrpela v zivote viac nez dost, toto ju do psychickej a fyzickej rovnovahy nedostane. Odporucam Vam napisat cestne prehlasenie o tom, ze k chovu tejto fenky pristupe svedomite, ste cestni obcania a milovnici psov, fenku mate ako rodinneho milacika a priatela, nie je vo Vasom zaujme produkovat steniatka, ktore by nenasli svojho majitela a museli by skoncit v utulku. Vlastnorucne to podpiste (overte podpis na matrike za 1 EUR), doporucene zaslite tento dopis organizacii a viac sa s nou v tejto veci nekontaktujte. Postupom casu im mozte zaslat elektronicky fotografie, ze psik je vo vybornej kondicii a je o neho postarane na najlepsej mozne urovni.

    Ak by ste mali otazky ohladom tohto pripadu, nevahajte nas oslovit, poradenstvo aj pravne Vam poskytneme v tejto veci zadarmo a velmi radi. V nasej psej skole mame odbornika na slovenske aj medzinarodne pravo.

    S pozdravom

    #50916
    havko.sk
    Člen
    Dakujem velmi pekne, to co ste mi napisali ma velmi potesilo… vlastne mi v skutocnosti odpadol balvan zo srdca. Fotky sme uz organizacii aj poslali a myslim, ze vedia ze je u milovnikov psov. Snad by sa ani nezaujimali ci sme nakoniec zakrok podstupili alebo nie… ale predsa len budeme mat vzalohe to ceste prehlasenie. Este otazka = ako sa k sebe fenky spravaju ked jedna z nich hara a druha nie? Mame si na nieco dat pozor?
    #50917
    havko.sk
    Člen
    Dakujem vsetkym diskutujucim, mam 10 mesacnu fenku shi-tsu a potrebovala som sa ubezpecit, ze som sa rozhodla spravne 🙂
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.