Ako odnaučiť šteňa AD od dokazovania si dominancie?

Inzercia psov, forum o psoch Diskusné Fóra Výcvik psa Ako odnaučiť šteňa AD od dokazovania si dominancie?

  • This topic has 6 hlasov and 18 odpovedí.
Zobrazujú sa 4 príspevky - 16 až 19 (z celkového počtu 19)
  • Autor
    Príspevky
  • #50759
    Jojinko
    Člen
    S tým močením treba fakt veľa trpezlivosti a dosť si psíka všímať.
    Ako Ja mám doma Jack Russell teriera. Za prvý mesiac doma sa mi počúral asi 5x a možno 2x pokakal.
    Potom som bol s ním na tretie preočkovanie, to bolo niekedy v piatok. Nejako zle zareagoval na injekciu (miesto mu trochu opuchlo a nedal sa ani pohladiť, bez toho aby nezaskučal a viac menej ležal ako sa hybal a pritom JRT je veľmi aktívny), tak mu dali ešte jednu, aby sa to zlepšilo.
    V sobotu spal dosť veľa.
    V nedeľu ráno som sa zobudil s tým, že som mal počuraný paplón (v noci ma zvyčajne zobudí, tým že ma olizuje) a ešte jedno miesto mokré som našiel cca pól metra ďalej.
    Cez deň aj keď som s ním bol vonku asi každé 2 hodiny som vnútri našiel asi 2 mláky na koberci a ešte jednu aj na parketách.
    Takže 5x za jeden deň a to je len to čo som našiel a neviem či sa aj nepokakal vnútri.
    Ovšem že nedostal ani raz, ale ak sa mi ho podarilo prichytiť, som po ňom skočil a štuchol do neho aby svoju aktivitu prerušil, povedal mu fuj a čo najrýchlejšie ho dostal von.

    Ale takýto deň bol našťastie len jeden.

    Ja osobne sa snažím už keď nájdem očúraný koberec ho skôr nejakým papierom podložiť, nejaký dobrý čo saje vodu dám na vrch, aby o vytiahlo ten moč. A následne ho vyčistiť špongiou s nejakým prostriedkom, respektíve ti stačí aj obyčajná jarová voda s pridaním trochu octu.

    Ja sa snažím ho trochu “sledovať” a keď vidím, že sa mu zmení nálada, napr. pri hre, alebo cvičení tak s ním idem von.
    To zbadáš. Ako zastaviť psa pri kakaní je relatívne lahšie ako pri čúraní.
    Akonáhle začne ňuftať viem že má niečo zaľubom.

    Čo sa týka cvičenia musíš byť fakt trpezivá. Človek je moc uponáhľaný a má dojem že keď ty musíš byť extra flexibilná tak musí byť aj každý v tvojom okolí.

    Nevravím že môj pes je inteligent, má 2,5 mesiaca. Doma si vie sadnúť a už aj ľahnúť viac menej ak držím v ruke nejaký úplatok, inak si na 80 percent neľahne. ľahnutie cvičim ešte len pár dní.

    Ovšem vonku na prechádzke si dokáže sadnúť, ale nie je to samozrejme vždy.
    Keď má na obzore moc rušivých vplyvov neuposlúchne. Ale keď vidím že nereaguje a zaujímajú ho zvuky ulice tak ho netrápim cvičením, ale dám sa naspat do pohybu a prejdem sa s ním. Respektíve to skúsim inde na kľudnejšom mieste.
    Aby si lahol som to som na neho ešte vonku neskúšal.

    Nevravím, aj môj dostal cca 2x novinami (4 A4), ale to len kôli tomu aby pochopil čo je slovo fuj. Teraz to už nepraktizujem.
    Zvačša keď ma trhá ho upozorním, ak pokračuje, dám mu niečo iné aby sa s tým hral.
    Ak nezaberie ani na to, tak mu noviny ukážem, to ho zvačsa schladí.
    Ak nie, tak si sadnem, zapnem si film na 5 minút, tak aby na mňa nedočiahol a jeho to prestane za chvílu baviť.

    Cvičím ho len raz denne, lebo na viac krát mi čas nezostáva a zvačša je to 5 možno 10 minut max. Potom už nedáva pozor a hľadá si inú zábavu.
    Plus nejaká prechádzka, cca hodina, aby som ho “unavil”, aj keď po prechádzke by sa hral dalej.

    #50760
    Jojinko
    Člen
    Tým chcem len povedať, že dobré je začať cvičiť najskôr vnútri kde psíka nič neruší.
    Potom to skúšať vonku s tým, že musíš počítať s tým že vonku ho veľa vecí ruší.
    Bitku za nevykonanie povelu ti neschvalujem ani ja.
    Určite by som ho neudrel kôli tomu keď s ním skúšam na dvore aportovať pískacou hračkou, ktorá ešte priláka susedove kočky, ktoré mi prídu na dvor a očumujú mi psa. Alebo na neho zízajú od plota. A jeho iný tvorovia veľmi zaujímajú :p

    Dostať novinami, ok jeden 2x aby pochopil povel fuj a stačí. Ale tak či tak ho nebude rešpektovať na 100 percent zo začiatku.
    Aj mne sa stalo že keď mu ich len ukazujem, lebo je zlý, tak len zavrčí, zašteká a chce sa hrať dalej, ale to už v tom prípade riešim inou hrou, alebo sa zariadim tak aby v tom nemohol pokračovať.

    Dám mu metlu a to je tá najlepšia hračka na svete, tú by prevlákal po dome aj celý deň.

    #50761
    vycvikar
    Člen
    Myslim ze metla nie je najlepsi spsob ventilacie psa. treba mu energiu presmerovat na ine predmety ako na peska alebo inu aktivitu
    #50744
    Scylla
    Člen
    Tišo, promiň, ale po přečtení tvého dotazu jsem to musela jít rozchodit. Kde v tom vidíš dominanci? Máš štěně, které v tomhle věku nemůže žádné povely spolehlivě umět. Ty na ní křičíš – ty sama tím snižuješ svou pozici, ty jí navíc ještě biješ!!!!! – to by mě rovnou trefil šlak – učíš jí agresi a pak se budeš divit, až jí ona použije na tebe???? můžeš si to dovolit, aby tě oprala AD? – a pak musíš být velmi zlá??? Promiň, ale snůšku takových nesmyslů jsem už dlouho neslyšela a to s pejskama už pár let pracuju.
    Ona není vůbec dominantní, ale je zmatená z tvého chování a já se jí vůbec nedivím. Buď ráda, že s tebou má takovou trpělivost a ještě tě v sebeobraně nehryzla – byla by naprosto v právu.
    Štěně se vychovává klidem, pohodou, povely se učí oslovení, povel, reflexní oblouk, příjemná a srozumitelná mechanická nápověda, pochvala. V tomhle věku nemůže povely umět spolehlivě. Křik, bití a výkyvy nálad, nesrozumitelnost a nespravedlnost tě (nejen) v jejích očích posunují hluboko pod zem na hierarchické příčce. Vedoucí postavení se získává klidem, srozumitelností, spravedlností a stabilitou.
    Promiň, jestli jsem se tě dotkla, ale chyba je pouze na tvé straně. Pracuj se sebou, srovná se ti pes. A uvědom si, že máš doma mimino – být zlá na lidské batole, bít ho, řvát na něj – to zní hrozně, že jo? Tak proč by to mělo snášet batole psí???
Zobrazujú sa 4 príspevky - 16 až 19 (z celkového počtu 19)
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.